1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Zdecydowanie. Nie powinno być tak, że – patrząc na proporcje między wysokością zarobków a wysokością podatków – osoby biedniejsze są bardziej obciążone niż osoby zamożne. Taka sytuacja negatywnie wpływa na budżet państwa i nastroje społeczne.

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Od wieku emerytalnego większym problemem jest wysokość samych płac emerytalnych – Partia Razem chce wprowadzić emeryturę obywatelską, równą dla wszystkich, bez względu na płeć; taką, która wystarczy na godne życie i będzie w całości finansowana z progresywnych podatków.

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Tak. NFZ i związana z nim biurokratyzacja pożerają zbyt duże ilości pieniędzy, które można by przeznaczyć na leczenie obywateli.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. W obecnej sytuacji strefy euro, zmagającej się z problemami podziału na centrum i peryferia – na pewno nie. Kiedy będzie ona w pełni solidarna, a ryzyko kryzysów gospodarczych mniejsze – oczywiście, że tak.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Zdecydowanie. To nasze zobowiązanie moralne i polityczne, zważywszy na przeszłość Polski, której obywatele często byli zdani na gościnność innych krajów. Rasizm jest czymś potwornym, a w sytuacji, w której dotyka osób uciekających przed wojną, boli jeszcze bardziej.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. In vitro powinno być refundowane przez państwo, bo każdy powinien mieć zagwarantowane prawo do macierzyństwa. Tak samo – Polki powinny móc samodzielnie, swobodnie i legalnie podejmować decyzję o aborcji. Ciało kobiety należy tylko do niej samej, nie do państwa.

7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich oraz małżeństwach jednopłciowych jest konieczne i powinno mieć miejsce jak najszybciej.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Kolejna gwałtowna reforma bardziej by zaszkodziła niż pomogła. Jest więcej innych problemów szkolnictwa, z którymi należy się zmierzyć.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. W wieku 6 lat, jak w innych krajach europejskich – pod warunkiem, że program zostanie odpowiednio dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku.

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Nie. Lepszy byłby np. system finansowania telewizji publicznej z reklam emitowanych w stacjach prywatnych.