1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Osoby najlepiej zarabiające już dziś  płacą wysokie podatki. Podwyższenie podatku  spowoduje jedynie ucieczkę przed ich płaceniem i rozwój tzw.  „szarej strefy”.

Zamiast zwiększać podatki jestem za tworzeniem programów i przepisów, które sprawią, że te osoby dobrze zarabiające będą chcieli inwestować, rozwijać i tworzyć nowe przedsiębiorstwa i miejsca pracy.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Warto podkreślić, że zmiana wieku emerytalnego jest skutkiem zmian demograficznych – Polacy żyją dłużej, a jednocześnie spada liczba narodzin. Należało zareagować i dokonać zmian, ponieważ w sytuacji utrzymania poprzedniego systemu emerytalnego nastąpiłby m.in. wzrost deficytu emerytalnego oraz wzrost ubóstwa osób starszych.

Zdaję sobie sprawę, że hasło obniżenia jest bardzo chwytliwe marketingowo, ale na obniżenie wieku emerytalnego po prostu nas nie stać.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Jestem zdania, że Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być reformowany w kierunku jeszcze większego i efektywniejszego wydatkowania środków na leczenie i opiekę dla dorosłych i dzieci. Ponadto jestem zwolennikiem istnienia dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ale także stworzenia dodatkowych form ubezpieczenia zdrowotnego.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Uważam, że tak, ale tylko w sytuacji kiedy gospodarka polska będzie silna i przystąpienie do strefy euro będzie korzystne dla naszego kraju. Ponadto na to muszą być gotowe dwie strony czyli strefa euro także musi być stabilna i bezpieczna. Dodatkowo, należy pamiętać że zmiana waluty w naszym kraju wymaga zmiany konstytucji.

 

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Polska powinna przyjąć taką liczbę osób, którym jesteśmy realnie pomóc oraz zapewnić im warunki do mieszkania w Polsce. Do Polski powinni trafić wyłącznie uchodźcy z potwierdzoną tożsamością oraz zweryfikowani pod względem bezpieczeństwa.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Nie jestem za wprowadzeniem zakazów ani nakazów, ponieważ każdy powinien postępować zgodnie z własnym sumieniem , zwłaszcza w tak wrażliwych i osobistych sprawach. Natomiast obecne uregulowania prawne w tym zakresie dają możliwość wykonania aborcji w szczególnie trudnych i uzasadnionych przypadkach, co stanowi dobry kompromis w tej trudnej sprawie. 

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Wszystko zależy od kształtu proponowanych zmian. Jednak jestem zdania , że kwestie te powinny zostać uregulowane pod względem prawnym, ponieważ na pewno ułatwiłoby to funkcjonowanie osób będących w tego typu związkach.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z  systemu polskiej edukacji?

Każda zmiana dla uczniów i rodziców i nauczycieli jest trudna, ponadto często pociąga za sobą konsekwencje finansowe lub utratę miejsc pracy, stąd jestem za udoskonaleniem obecnego systemu nauczania. Np. rozbudowując ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych oraz zwiększenie opiekuńczej funkcji szkoły.

Jestem również za zwiększeniem godzin wf w szkołach na każdym etapie kształcenia.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Uważam, że wiek sześciu lat jest odpowiednim czasem do rozpoczęcia nauki. Co więcej, dziś w Europie są kraje w których dzieci idą do szkoły w wieku lat 5. W dzisiejszych czasach dzieci mają duże możliwości aktywnego poznawania świata już od najmłodszych lat i warto to wykorzystać.

Ponadto program nauki dla sześciolatków został odpowiednio dostosowany do ich potrzeb  – a więc szkoła to nie tylko siedzenie w ławkach, ale też zabawa, aktywność.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Jestem zdania, że w dzisiejszych czasach telewizje powinny się utrzymywać z reklam. Natomiast  jeżeli zostanie wprowadzona opłata audiowizualna winna zastąpić abonament RTV w dotychczasowej postaci.  Finansowanie mediów publicznych poprzez tą opłatę winno być ściśle kontrolowane w zakresie przychodów uzyskiwanych z reklam poprzez ograniczenie czasu emisji materiałów reklamowych jak również godzin ich emisji.