|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Premiera płyty "Droga pani Schubert..." Ewy Lipskiej

Już w najbliższy piątek (27 listopada) premiera płyty "Droga pani Schubert..." 59 wierszy Ewy Lipskiej w autorskim wyborze poetki pochodzi z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej". Mistrzowsko interpretują je Anny Polony i Jerzy Trela. Reżyserem i autorem oprawy muzycznej Józef Opalski. Bibliofilskie wydanie, obok płyty, zawiera również książeczkę ze wszystkimi utworami, rękopisami autorki oraz fotografiami twórców. Autorem grafiki na okładce jest Sebastian Kudas, całość graficznie opracowała Zuzanna Weremiuk.

Fot. Kalina Szyszka-Treppa

Zamów płytę

 

Pomysł na zrealizowanie słuchowiska i nagranie płyty, wyszedł od aktorów, którzy czytali wiersze Ewy Lipskiej na spotkaniach autorskich. Jak podkreśla Józef Opalski, poprzez mistrzowską interpretację Anny Polony i Jerzego Treli, poezja Ewy Lipskiej zyskuje jeszcze inny wymiar. W tym poetyckim dramacie aktorzy mówią też o sobie. „To jest też ich historia, historia przyjaźni, wspólnej pracy. To także obraz świata i rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i kochać”- dodaje reżyser.

Fot.  Kalina Szyszka-Treppa

„Ponad tym wszystkim jest miłość. Miłość, która jest tematem przewodnim płyty, wszystko scala. Miłość która mija, kończy się, wybrzmiewa…."- mówi Ewa Lipska. Mamy też przyjaźń, która jest przecież rodzajem miłości. Pani Schubert urodziła się w Austrii, najpierw była zaangażowana w sprawy austriackie a teraz stała się bardziej uniwersalna. Jest bohaterką dwu tomów Ewy Lipskiej „ Droga pani Schubert…” i „Miłość droga pani Schubert...”

Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne. Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić” - podkreśla Józef Opalski.

W każdym czasie i w każdym miejscu w tej poezji można się odnaleźć.

Dla Anny Polony „poezja Ewy Lipskiej, przesycona gorzką ironią, jest zderzeniem romantycznej duszy ze współczesnym światem i zwariowaną rzeczywistością. Ale nie tylko zawartość intelektualna i emocjonalna tworzy oryginalność tej poezji, ale także jej forma, pełna zaskakujących metafor. Wszystko to razem sprawia, że jej twórczość jest fascynująca”-podkreśla aktorka.

„Czytając wspaniałą poezję Ewy Lipskiej, przenoszę się w inny wymiar, inny świat. Świat pełen piękna, metafizyki. Po nagraniu tej płyty jestem bardzo wzruszony i chce mi się żyć”- podsumowuje Jerzy Trela.

Premiera płyty i specjalny program z udziałem twórców na antenie Radia Kraków 27 listopada o godz. 18.05.

27 listopada o godz. 15 : 30 w  Radio Kraków Kultura o płycie mówić będzie Krzysztof Siwczyk.

 

Płytę można zamówić na stronie www.radiokrakow.pl lub kupić w recepcji Radia Kraków.

Płyta "Droga pani Schubert..."

Scenariusz i wiersze: Ewa Lipska

Obsada: Anna Polony, Jerzy Trela

Reżyseria i oprawa muzyczna: Józef Opalski

 

Muzyka: Gabriel Fauré Pavana op. 50. w wykonaniu 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej

 

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

Opracowanie graficzne: Zuzanna Weremiuk

Grafika na okładce: Sebastian Kudas

Zdjęcia: Piotr Kubic

Koordynacja: Joanna Andrysik, Aleksandra Śpiewak

Opieka redakcyjna: Katarzyna Fortuna

wydawca: Radio Kraków

 

Posłuchaj audycji

Specjalny program z udziałem twórców słuchowiska i płyty "Droga pani Schubert...", Ewy Lipskiej, Anny Polony, Jerzego Treli i Józefa Opalskiego.
Poetka, aktorzy, i reżyser opowiadają, jak powstawała płyta, możemy też posłuchać wierszy i reportażu z nagrania.
Audycję przygotowała Katarzyna Fortuna.

78%
22%