|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nagroda Szymborskiej dla Julii Fiedorczuk

Julia Fiedorczuk otrzymała nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom "Psalmy". Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Centrum Kongresowym ICE.

fot: PAP/Stanisław Rozpędzik

Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Poetka otrzymała wyróżnienie za tom PSALMY wydany przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Karpowicza. Zdaniem kapituły poetka wykazuje się organiczną niechęcią do patosu, równocześnie udowadniając, że za pomocą wiersza zawsze można powiedzieć coś nowego.
Julia Fiedorczuk odbierając nagrodę podziękowała wszystkim poetom. Jak powiedziała Radiu Kraków towarzystwo książek, to bardzo intensywne towarzystwo i wiele mu zawdzięcza.

Nowostworzona przez Fiedorczuk poetyka skupia się na szukaniu nowego sposobu wyrażania świata, w którym żyje autorka. Specjalna troska należy się dziecku, kobiecie, mężczyźnie, roślinie, wodzie. Planecie.Dorota Walczak-Delanoi, jurorka Nagrody im. W. Szymborskiej.

Julia Fiedorczuk wybiera psalm świecki, do tego opowiada często o doświadczaniu przyrody, o przeżyciach kobiecych, z daleka zatem od tradycji biblijnej. Z tekstu religijnego zapożycza jednak pewną melodyczność, inkantację. – Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. W. Szymborskiej.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej to 100 tys. złotych i statuetka w kształcie szklanej kuli.

Po raz pierwszy jury  przyznało również nagrodę poetce obcojęzycznej i jej tłumaczce. 100 tysiącami złotych podzieliły się szwedzka poetka Linn Hansen za tom "Przejdź do historii" wydany przez krakowskie wydawnictwo Lokator  i  tłumaczka Justyna Czechowska.

Książka Linn Hansén jest niewątpliwie efektowna i wyrazista, także ze względu na temat zasygnalizowany w tytule „Przejdź do historii”. Ta wyrazistość jest w pewnym sensie zaskakująca, dziwna. Właściwie książka zbudowana jest, jeśli tak można powiedzieć, z gotowych elementów, a mianowicie z pytań, które mogłyby się pojawić na przykład w teście egzaminacyjnym do jakiejkolwiek szkoły oraz z instrukcji, poleceń, stwierdzeń, które z kolei mogłyby się znaleźć w podręczniku albo artykule publicystycznym. – Marian Stala, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

bg/mat.prasowe

 

 

100%
0%