- A
- A
- A
Nagroda Szymborskiej dla Julii Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk otrzymała nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom "Psalmy". Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Centrum Kongresowym ICE.Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Poetka otrzymała wyróżnienie za tom PSALMY wydany przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Karpowicza. Zdaniem kapituły poetka wykazuje się organiczną niechęcią do patosu, równocześnie udowadniając, że za pomocą wiersza zawsze można powiedzieć coś nowego.
Julia Fiedorczuk odbierając nagrodę podziękowała wszystkim poetom. Jak powiedziała Radiu Kraków towarzystwo książek, to bardzo intensywne towarzystwo i wiele mu zawdzięcza.
Nowostworzona przez Fiedorczuk poetyka skupia się na szukaniu nowego sposobu wyrażania świata, w którym żyje autorka. Specjalna troska należy się dziecku, kobiecie, mężczyźnie, roślinie, wodzie. Planecie. — Dorota Walczak-Delanoi, jurorka Nagrody im. W. Szymborskiej.
Julia Fiedorczuk wybiera psalm świecki, do tego opowiada często o doświadczaniu przyrody, o przeżyciach kobiecych, z daleka zatem od tradycji biblijnej. Z tekstu religijnego zapożycza jednak pewną melodyczność, inkantację. – Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. W. Szymborskiej.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej to 100 tys. złotych i statuetka w kształcie szklanej kuli.

Po raz pierwszy jury przyznało również nagrodę poetce obcojęzycznej i jej tłumaczce. 100 tysiącami złotych podzieliły się szwedzka poetka Linn Hansen za tom "Przejdź do historii" wydany przez krakowskie wydawnictwo Lokator i tłumaczka Justyna Czechowska.
Książka Linn Hansén jest niewątpliwie efektowna i wyrazista, także ze względu na temat zasygnalizowany w tytule „Przejdź do historii”. Ta wyrazistość jest w pewnym sensie zaskakująca, dziwna. Właściwie książka zbudowana jest, jeśli tak można powiedzieć, z gotowych elementów, a mianowicie z pytań, które mogłyby się pojawić na przykład w teście egzaminacyjnym do jakiejkolwiek szkoły oraz z instrukcji, poleceń, stwierdzeń, które z kolei mogłyby się znaleźć w podręczniku albo artykule publicystycznym. – Marian Stala, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

bg/mat.prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:19
400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce. Nowa wystawa na Zamku Żupnym
-
17:05
Musica Divina ERO CRAS – Adwent w sierpniu
-
16:19
TPN deklaruje pomoc ws. problematycznych niedźwiedzi w Bieszczadach
-
15:53
Biały Miś w nowym wcieleniu. Zakopane walczy z nielegalnymi maskotkami
-
15:47
Autostrada A4 w remoncie. GDDKiA zaleca ostrożność
-
12:10
Gdzie w Małopolsce rodzi się najwięcej dzieci, a gdzie zostaną puste domy?
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze