|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mistrzowie komedii i mistrzowie dźwięku na 20. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie

Od 5 do 8 grudnia 2019 r., w salach Kina Pod Baranami i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zobaczymy słynnych mistrzów komedii, m.in. Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa w towarzystwie mistrzów dźwięku, którzy, jak co roku, zagrają na żywo do najpopularniejszych oraz mniej znanych produkcji filmowych sprzed przełomu dźwiękowego. Wkrótce rusza jubileuszowy 20. Festiwal Filmu Niemego!

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z Marynią Gierat, szefową Kina Pod Baranami

Fot. materiały prasowe, Ponad śnieg, Waldemar Rychły, 19. FFN

Podczas tegorocznej, 20. edycji Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie oprócz kultowych komedii z USA, pokazane zostaną także filmy z Rosji i Francji, a nawet z Polski (jedyna polska niema komedia!). Wśród twórców zaprezentują się także m.in. Mel Brooks w roli reżysera i Samuel Beckett w roli scenarzysty. Muzykę na żywo zapewnią zarówno słynni kinowi akompaniatorzy, wirtuozi elektroniki, jak i wieloosobowe zespoły multiinstrumentalne.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się projekcją jednego z pierwszych pełnometrażowych filmów Bustera Keatona, uważany za jego najwybitniejsze dzieło. “Rozkosze gościnności” (“Our Hospitality” USA 1923, 75’) to niezwykle precyzyjnie zilustrowana historia autentycznej i wyjątkowo krwawej waśni pomiędzy dwoma amerykańskimi rodzinami z końca XIX w. Obraz wyróżnia się doskonałą konstrukcją dramaturgiczną i w przeciwieństwie do wielu innych filmów gatunku, charakteryzuje się płynną i harmonijną fabułą. Tę doskonałą komedię wypełniają także piękne zdjęcia, zachwycająca scenografia i brawurowe aktorstwo, o czym świadczy także historia wypadku, któremu Keaton uległ na planie, wykonując osobiście wszystkie kaskaderskie sceny.

Film zilustruje dźwiękowo na żywo Acoustic Ethno Orchestra. Ten kilkunastoosobowy zespół pod batutą założyciela, kompozytora, Macieja Trifonidisa tworzą wybitni instrumentaliści (Wassim Ibrahim, Joachim Mencel, Leszek Hefi Wiśniowski, Ula Stosio, Łukasz Czekała, Kuba Gucik, Liliana Zieniawa, Kamila Drabek, Adeb Chamoun, Karol Wilkoszewski, Marek “Smok” Rajss) wywodzący się z różnych, pozornie oddalonych od siebie gatunków muzycznych o różnorodnych kulturowych korzeniach. Zmaganiom Bustera Keatona na ekranie towarzyszyć będą dźwięki akustycznych instrumentów z kilku kontynentów, a melodyjne tematy przeplatać się będą z jazzowymi improwizacjami i brzmieniami w typie World Music.

 

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godz. 20.15.

 

Więcej informacji, szczegółowy program oraz bilety od 21 listopada na: www.festiwalfilmuniemego.pl  oraz  www.kinopodbaranami.pl

(materiały prasowe/sp)

 

Wschód i Zachód, Bartosz Weber, 19. FFN, mat. prasowe

100%
0%