|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Gwido, hrabia Blezu" w krakowskiej Cricotece

Młodzi artyści teatru sięgają po oświeceniowy dramat

Beniamin Bukowski

W Cricotece premiera spektaklu młodego reżysera Beniamina Bukowskiego „Gwido, hrabia Blezu”. Spektakl oparty jest na dramacie „Gwido. Hrabia Blezu” autorstwa Adama Naruszewicza.

"Roku 1213 z rozkazu Innocentego III papieża zaczęto ogłaszać po wszystkich europejskich krajach krucjatę szóstą, albo wojnę świętą przeciwko Saracenom. Najpierwszym do niej byli powodem dzieci rozmaitego stanu, którzy się zebrawszy w Niemczech i we Francji aż do 50 prawie tysięcy, wyprawili się do Palestyny lądem i morzem, śpiewając: Panie JEZU CHRYSTE przywróć nam twój krzyż święty. Część z tych dzieci w podróży lądowej już to z nędzy, już od rozbójników poginęła; część, puściwszy się z Marsylii na okrętach kupieckich albo utonęła, albo od pogan pojmana w niewolę do Syrii i do Egiptu zaprowadzona została".
Adam Naruszewicz

Gwido, hrabia Blezu to XVIII-wieczny, oświeceniowy dramat opowiadający historię krucjat dziecięcych. Adam Naruszewicz, katolicki biskup i wolnomularz, poeta i historyk, pisze w nim o starciu dwóch cywilizacji, ale przede wszystkim o zderzeniu oświeceniowego racjonalizmu i religijnej irracjonalności, utylitarystycznej polityki z dziecięcym idealizmem.
- Tym, co w tragedii fascynuje najbardziej, jest przyjęta przez autora optyka: chrześcijańskie wojska stają się terrorystami dokonującymi inwazji na muzułmański kraj zarządzany przez oświeconego sułtana; religijne racje są pretekstem do brutalnego konfliktu o ekonomicznym podłożu, same zaś dzieci, wraz z tytułowym Gwidonem, stają się zakładnikami wyznawanej ideologii. Ich żarliwość i religijna wiara są rozgrywane przez dorosłych, lecz paradoksalnie wymykają się spod kontroli i doprowadzają do politycznej katastrofy - podkreśla reżyser.  

Spektakl stanowi pierwszą premierę Trzeciej Grupy Krakowskiej, kolektywu twórczego inspirującego się działaniami XX-wiecznych krakowskich artystów awangardowych, przede wszystkim Tadeusza Kantora, Marii Jaremy i Jonasza Sterna.


Beniamin Bukowski (ur. 1991) - reżyser, dramaturg, laureat wielu nagród m.in. Nagrody Publiczności festiwalu Teatroteka Fest organizowanego przez ZAiKS, WFDiF i Akademię Teatralną w Warszawie za spektakl „Niesamowici bracia Limbourg" (2019); Nagrody Krakowskiej Giełdy Teatralnej za koncepcję reżyserską i czytanie performatywne autorskiego tekstu „Mazagan. Miasto (2017); Nagrody Publiczności dla spektaklu "Mosdorf. Rekonstrukcja" na Festiwalu Młodego Teatru mTeatr w Koszalinie (2017); Wyróżnienia honorowego dla tekstu „Dorosło" w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży" (2019); Nagrody Francuskiego Ministerstwa Kultury i centrum przekładu dramatycznego Maison Antoine Vitez dla przekładu francuskiego „Niesamowitych braci Limbourg" (2017); Laureat Jury Alternatywnego (Jury Publiczności) i finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst "Niesamowici bracia Limbourg" (2015).

Tytuł: Gwido, hrabia Blezu
Tekst: Adam Naruszewicz
Reżyseria, adaptacja, koncepcja sceniczna i muzyczna: Beniamin Bukowski Występują:
Monika Kulczyk - Gwido, hrabia Blezu
Mikołaj Bańdo - Teobald, hrabia Szampanii, ojciec Gwidona
Anna Kaszuba - Safadyn, sułtan Tyru
Wiktoria Czubaszek - narratorka; Edel, generał wojsk Safadyna; dziecko chrześcijańskie


5 grudnia - godz. 19.00, 6 grudnia, godz. 18.00, 20.00, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

jn/mat.prasowe

 

0%
0%