Męski akt pędzla znanego krakowskiego malarza Wojciecha Ćwiertniewicza zasłonięty na wystawie w krakowskim Muzeum Narodowym. Po kilka dniach obraz ponownie odsłonięto.


Płótno przedstawiające chore, naturalnej wielkości, obnażone ciało modela, jest częścią wystawy  zat. „...i inne gwiazdy”, prezentowanej w Krakowie w ramach eksperymentu wystawienniczego "prom/ieni\otwórczość. twoje oczy są ciekawsze od słońca", przygotowanego przez krakowską ASP i Festiwal Nauki 2015 . Kuratorzy wystawy umieścili dzieła kilkudziesięciu współczesnych polskich artystów w nowych, zaskakujących kontekstach - akt pędzla Cwiertniewicza znalazł się w stałej galerii  "Broń i barwa w Polsce" w Głównym Gamchu MNK. Wizerunek męskiego aktu skontrasowany został z wojskowymi mundurami, białą bronią, malarskimi scenami polowań i walk.   

 
Wojciech Ćwiertniewicz w nowoczesnej sztuce polskiej jest mistrzem pełnego aktu męskiego. W 2000 roku malarz rozpoczął cykl wielkich akrylowych aktów/portretów męskich. Mężczyźni stoją przed artystą i przed nami, nadzy i wyprostowani, patrzący prosto w oczy.
Akty Ćwiertniewicza wielokrotnie pokazywane były na ogólnopolskich wystawach, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie.  
"Prawdziwe męskie ciało, prawda jego ciała, to wciąż wielkie tabu, pomimo mylnego przekonania, iż żyjemy w kulturze, gdzie seksualność i cielesność przestały być tajemnicą" - pisał o aktach Ćwiertniewicza krytyk i historyk sztuki Paweł Leszkowicz.

Ekspozycję w MNK oglądać można do końca maja.

jn