|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kopalnia "Janina" z Libiąża zmieni właściciela?

Szykuje się zmiana właściciela kopalni Janina w Libiążu w Małopolsce zachodniej. Jej sprzedaż rozważa spółka Tauron, największy producent energii w południowej Polsce. Sprzedaż kopalni ma poprawić sytuację finansową całej spółki, która docelowo planuje stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. W ciągu 10 lat firma chce sześciokrotnie zwiększyć udział nisko i zeroemisyjnych źródeł w produkcji prądu i ciepła.

Posłuchaj rozmowy Marka Mędeli z Wojciechem Żurawskim, dziennikarzem agencji Reuters

Marcin Czekaj [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Decyzja o ewentualnej sprzedaży kopalni podyktowana jest sytuacją ekonomiczną. Spółka Tauron ma bardzo duże zobowiązania wobec banków i akcjonariuszy sięgające już 12 miliardów złotych. Prowadzi też ogromne inwestycje: budowę nowego bloku energetycznego w Jaworznie, nowego szybu w kopalni Sobieski w Jaworznie oraz udostępnienie położonych 800 metrów pod ziemią pokładów węgla w Janinie w Libiążu.

Aby poprawić sytuację, spółka chce sprzedać kopalnie z Libiąża a także udziały w elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli oraz w kilku ciepłowniach na Śląsku. Planuje też stopniowo odchodzić od węgla. Obecnie z ekologicznych źródeł pochodzi 10 procent produkowanej przez Tauron energii. W 2030 r. ma to być już 66 procent.

- To gigantyczny wysiłek. Pociągnie za sobą inwestycje warte 5-6 miliardów złotych w odnawialne źródła, głównie fortowoltaikę oraz wiatraki. Możliwe jest też większe wykorzystanie gazu. Wiele wyzwań jest przed spółką Tauron, stąd logiczne wydaje się pozbycie się części aktywów, w tym kopalni Janina - ocenia Wojciech Żurawski, dziennikarz agencji Reuters, który pierwszy opisał plany sprzedaży kopalni.

Wśród potencjalnych nabywców Janiny wymienia się Węglokoks, czyli największego w Polsce eksportera węgla kamiennego. Na razie nie wiadomo, kiedy transakcja ma zostać sfinalizowana. Niewykluczone, że stanie się to bardzo szybko, jeszcze przed wakacjami.

W pierwszym kwartale 2019 roku wszystkie trzy należące do spółki Tauron kopalnie, oprócz Janiny to kopalnie z Brzeszcz i Jaworzna, zanotowały spadek wydobycia i sprzedaży węgla.
 
Działające w kopalni Janina związki zawodowe na razie nie chcą komentować planów sprzedaży. Wspólne stanowisko mają opublikować w przyszłym tygodniu.

 

 

Marek Mędela/jgk

60%
40%