|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Badania zachowań psów

Długoterminowy poziom stresu u czworonogów odzwierciedla poziom stresu u ich właścicieli. Wskazują na to pomiary kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie – czytamy na łamach „Scientific Reports”. To samo naukowe czasopismo informuje, że psy potrafią wyczuć, a nawet przewidzieć napad padaczki, dzięki zapachowi wydzielanemu przez chorą osobę. Niezwykle czuły węch pozwala psom wykrywać pozostawione przez ludzi i zwierzęta ślady zapachowe, przemycane narkotyki, materiały wybuchowe, a nawet nowotwory, chorobę Parkinsona, cukrzycę i malarię.

Mówi lekarz weterynarii D.Sumińska

Dzięki wrażliwym receptorom węchowym psy potrafią z 97-procentową skutecznością zidentyfikować próbki krwi pobrane od osób ze złośliwym nowotworem płuc – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z pewnej amerykańskiej firmy. Jak bada się możliwości poznawcze psów i jak psy interpretują mowę ciała? Mówi Dorota Sumińska - lekarz weterynarii i publicystka, autorką wielu popularnych programów o życiu i zachowaniach zwierząt.

Mówi lekarz weterynarii D.Sumińska

Badacze  nauczyli kilka psów rasy beagle rozróżniać próbki krwi pochodzące od zdrowych osób i od osób z rakiem płuc. Okazało się, że zwierzęta bez większego problemu były w stanie wywęszyć złośliwy nowotwór układu oddechowego.Seria prób pokazała, że czworonogi rozpoznawały „chorą” krew z 96,7-procentową skutecznością i „zdrową” krew z 97,5-procentową skutecznością – czyli bardzo wysoką.

W badaniach dotyczących osobowości psów oraz ich właścicieli stwierdzono, że podstawowe typy ludzkich osobowości mają swoje odpowiedniki wśród psów. Na przykład pies określany mianem energicznego odpowiada ekstrawertykowi, ludzka ugodowość to u psów przymilność, osobowość neurotyczna człowieka jest analogiczna do reaktywności emocjonalnej w osobowości czworonogów, natomiast ludzka otwartość na doświadczenie bywa u psów nazywana inteligencją.

Brian Hare i Vanessa  Woods autorzy książki "Psi geniusz" wydanej przez Copernicus Center Press przedstawiają przełomowe odkrycia z różnych  ośrodków badawczych na całym świecie, pozwalające nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób psy myślą. Dzięki nim możemy raz na zawsze rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz, czy prawdą jest, że „udomowiony” oznacza „głupszy”.


Udowodniono że psy dysponują prymitywną reprezentacją neuronalną znaczenia słów, których wcześniej ich uczono i dzięki temu odróżniają wyrazy znane od nieznanych. Psy doświadczają silniejszej aktywacji neuronalnej w obliczu nowych słów, gdyż wyczuwają, że właściciele chcą, aby zrozumiały, co się do nich mówi - a więc próbują. Psy chcą zadowolić swoich właścicieli, a może i otrzymać pochwałę czy smakołyk jednak posługiwanie się słowami nie musi być najefektywniejszym sposobem komunikacji z psami. Inne badanie opisane  w "Scientific Reports" wykazało, że psi system nagrody jest bardziej dostrojony do sygnałów wizualnych i zapachowych.

Ewa Szkurłat/Nauka w Polsce

100%
0%