|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z góry widać lepiej. Część 3

W dalszym ciągu patrzymy na świat z wysoka, bo z góry widać lepiej. To już trzecia wakacyjna odsłona audycji "Pod lupą". Słuchajcie od poniedziałku do piątku po 11:30.

Fot. Marzena Florkowska

Coś specjalnego dla tych, którzy żałują, że Mundial już na nami. Mowa będzie o specjalnym dachu w centrum Krakowa, przy ul. Krowoderskiej, na którym znajduje się boisko sportowe. Widok stamtąd piękny, ale też wieje. Z dr. Michałem Wiśniewskim z Instytutu Architektury w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

 

 

Posłuchaj o boisku

 

Dach głównego budynku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przy al. Mickiewicza zdobi figura św. Barbary – patronki górników i uczelni. Poniżej przy wejściu posągi górników i hutników. W czasie II wojny światowej posąg św. Barbary został zniszczony przez Niemców, a w budynku swoją siedzibę miało Generalne Gubernatorstwo. Z Agnieszką Olszewską z Muzeum AGH rozmawia Marzena Florkowska. 

Wyjątkowy krakowski dach, gdzie spotkamy patronkę górników. Fot. By Zyxist - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19501982

 

Posłuchaj rozmowy o budynku AGH i posągu św. Barbary

 

Strychy kamienic i starych domów fascynują, a im mniej są zagospodarowane, tym więcej tajemnic i zagadek w sobie kryją. Czasem zaglądamy na nie dopiero wtedy, gdy trzeba wpuścić na dach kominiarza albo czegoś poszukać. Tajemnice strychów zgłębia Marzena Florkowska, a jej przewodnikami są kolekcjoner Marek Sosenko, Leszek Grabowski i  kominiarz Paweł Bobek.

 

Posłuchaj opowieści o wyprawie na strych

 

 

By Jan Matejko - www.pinakoteka.zascianek.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18622

Od kota na dachu do Mikołaja Kopernika – tak wiedzie dzisiejsza nasza wyprawa. A po drodze i Kraków i Frombork i Toruń – jak na wakacje przystało. A zaczęło się niewinnie od spotkania Marzeny Florkowskiej z emerytowanym kustoszem Muzeum Narodowego w Krakowie m.in. w Domu Matejki, Małgorzatą Buyko.

 

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Buyko

 

Kawki, gołębie, ale także mrówki. Kominiarze muszą być za pan brat ze zwierzętami, choć czasem zwierzęta się ich boją, a nawet atakują. Takie m.in. ciekawostki zdradził Marzenie Florkowskiej mistrz kominiarski Tadeusz Kurpiel i Krzysztof Nowak, ale swoją opowieść ma także mieszkaniec kamienicy Leszek Grabowski.

Posłuchaj opowieści Tadeusza Kurpiela, Krzysztofa Nowaka i Leszka Grabowskiego

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%