|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Święty Mikołaj w Pod Lupą

W tym tygodniu Pod lupę weźmiemy św. Mikołaja. Przyjrzymy się jemu samemu, ale także prezentom, które daje, i naszym oczekiwaniom.

Poliptyk z Domaradza - św. Mikołaj uposaża ubogie panny. Fot. dzięki uprzejmości MNK

Na początek warto wybrać się do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej w Krakowie. W tym oddziale Muzeum Narodowego można zobaczyć cenne obrazy przedstawiające św. Mikołaja. Z kustoszem Muzeum Narodowego dr. Wojciechem Marcinkowskim, rozmawia Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z kustoszem Muzeum Narodowego dr. Wojciechem Marcinkowskim

 

Jest takie przedszkole w Krakowie, w którym mamy przygotowują specjalne woreczki z wyszytym imieniem dziecka, a św. Mikołaj niezmiennie wkłada do nich trzy rzeczy: jabłko, złoty orzeszek i jeden pierniczek. Fenomen polega na tym, że dzieci z niecierpliwością czekają na te podarunki i znają też ich symbolikę. Z Moniką Wiśniewską – panią dyrektor, a także nauczycielką Elżbietą Romańską i dziećmi – spotkała się Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z nauczycielką Elżbietą Romańską i dziećmi

 

Dzięki św. Mikołajowi wybieramy się do Włoch, do Bari – bo tam znajduje się jego grób. A bazylika jest niezwykła, pełna także polskich śladów – m.in. stoi tam pomnik królowej Bony, żony Zygmunta I Starego. Na taką wyprawę zapraszają historyk, Robert Springwald i Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Robertem Springwaldem, historykiem

 

Prezenty od św. Mikołaja już rozdane, dzieci zadowolone. Opowiadają o tym z radością, a nawet śpiewają – tak jak Jakubowe Muszelki, zespół dziecięcy z Więcławic Starych koło Krakowa. O prezentach i spełnionych marzeniach rozmawiała z nimi Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z dziećmi z zespołu Jakubowe Muszelki

 

Zapraszamy do jednego z najstarszych kościołów Krakowa – pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Kopernika. To także miejsce związane z krakowską pielęgniarką Hanną Chrzanowską, która jeszcze pół wieku temu opiekowała się chorymi w domach, a w tym roku została ogłoszona błogosławioną. Marzena Florkowska rozmawia o związkach Hanny Chrzanowskiej i św. Mikołaja, a także niezwykłym koncercie, który odbędzie się w kościele w sobotę o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Posłuchaj o kościele św. Mikołaja i nie tylko

 

Wnętrze kościoła. Fot. By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18164302

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%