|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: szlakiem krakowskich mostów, kładek i wiaduktów

W Krakowie nad dzisiejszym korytem Wisły jest w sumie 17 mostów i kładek w tym 3 mosty kolejowe, 2 kładki pieszo-rowerowe i 12 mostów drogowych, nie licząc oczywiście wiaduktów. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na spacer szlakiem krakowskich mostów, kładek i wiaduktów, a pretekstem jest otwarty kilka dni temu nowy most na Wiśle. Naszym przewodnikiem jest Emil Bajorek ze Stowarzyszenia Podgórze.pl i Marzena Florkowska. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Fot. Marcin Brzózka

Choć często wiadukty nazywamy mostami, to jednak różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Spośród zachowanych budowli najstarszy jest wiadukt kolejowy przy ul. Miodowej - został wybudowany w 1855 roku, natomiast wiadukt kolejowy przy ul. Grzegórzeckiej to najstarszy zachowany most krakowski, który kiedyś był przerzucony nad starym korytem Wisły i pochodzi z 1863 roku. 

 

Fot. google street view

Posłuchaj o wiadukcie kolejowym na ul. Grzegórzeckiej

Dokładnie 102 lata temu, 4 lipca 1915 roku, Prezydent Krakowa Juliusz Leo i ostatni burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski spotkali się na Trzecim Moście, czyli Moście Kraka.  W połowie drogi podali sobie ręce, pieczętując tym samym połączenie Krakowa i Podgórza. Dzisiaj ten most już nie istnieje - w jego miejscu wybudowano Most Powstańców Śląskich. Mosty mają swoją pamięć choćby Most Piłsudskiego, po którym żydowscy mieszkańcy Krakowa przechodzili idąc do getta. 

Most Krakusa (obecnie Most Powstańców Śląskich) na Wiśle w Krakowie. Fot. NAC

Posłuchaj m.in. o moście Krakusa

Opisywał ją Henryk Sienkiewicz i śpiewał o niej Marek Grechuta. Przeprawa promowa na Wiśle u stóp Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Zlikwidowana prawie trzydzieści lat temu, a przywrócona do życia niedawno. Przywołuje wspomnienia sprzed lat, ale także uświadamia, że kiedyś przeprawy promowe i mosty pontonowe to była norma. W przeszłości powstawały także mosty drewniane i kamienne. Najstarszy kamienny most w Rzeczpospolitej powstał na Prądniku w Krakowie i został wybudowany z inicjatywy ks. Sebastiana Sierakowskiego w  latach 1780-1785. 

Posłuchaj o przeprawie promowej

Most Pierwszy, Drugi, Trzeci i Czwarty - tak nieformalnie nazywano mosty Krakowa. Dziś rozwiązujemy tę zagadkę i wyjaśniamy: Most Pierwszy czyli most Podgórski. Był budowany sześć lat i uroczyście został otwarty w 1850 roku. Most Drugi to most Dębnicki, a Most Trzeci to Most Kraka. Most Marszałka Piłsudskiego otwarty w 1933 roku to Most Czwarty. Krytykowany za nadmierną dekoracyjność i żartobliwie nazywany żółwiem ze względu na konstrukcję. 

Posłuchaj o moście Piłsudskiego

Most im. Józefa Piłsudskiego na Wiśle w Krakowie (tzw. Czwarty Most) - fragment budowy. Fot. NAC

 

Flisacy, retmani, piaskarze, obsługa administracyjna spławu soli Wisłą - to tylko niektóre zawody i osoby, które żyły nad i z Wisły. A dziś Wisła ożywa i za sprawą licznych wydarzeń, barek z restauracjami i rejsów po rzece choćby w stronę Tyńca. Być może także powstanie w Krakowie taki most czy kładka, która będzie miejscem nie tylko przechodzenie czy przejeżdżania, ale także miejscem spotkania. 

Posłuchaj o Wiśle

Fot. Marcin Brzózka

94%
6%