- A
- A
- A
Pod Lupą: szlakiem krakowskich mostów, kładek i wiaduktów
W Krakowie nad dzisiejszym korytem Wisły jest w sumie 17 mostów i kładek w tym 3 mosty kolejowe, 2 kładki pieszo-rowerowe i 12 mostów drogowych, nie licząc oczywiście wiaduktów. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na spacer szlakiem krakowskich mostów, kładek i wiaduktów, a pretekstem jest otwarty kilka dni temu nowy most na Wiśle. Naszym przewodnikiem jest Emil Bajorek ze Stowarzyszenia Podgórze.pl i Marzena Florkowska. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Choć często wiadukty nazywamy mostami, to jednak różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Spośród zachowanych budowli najstarszy jest wiadukt kolejowy przy ul. Miodowej - został wybudowany w 1855 roku, natomiast wiadukt kolejowy przy ul. Grzegórzeckiej to najstarszy zachowany most krakowski, który kiedyś był przerzucony nad starym korytem Wisły i pochodzi z 1863 roku.
Dokładnie 102 lata temu, 4 lipca 1915 roku, Prezydent Krakowa Juliusz Leo i ostatni burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski spotkali się na Trzecim Moście, czyli Moście Kraka. W połowie drogi podali sobie ręce, pieczętując tym samym połączenie Krakowa i Podgórza. Dzisiaj ten most już nie istnieje - w jego miejscu wybudowano Most Powstańców Śląskich. Mosty mają swoją pamięć choćby Most Piłsudskiego, po którym żydowscy mieszkańcy Krakowa przechodzili idąc do getta.
Opisywał ją Henryk Sienkiewicz i śpiewał o niej Marek Grechuta. Przeprawa promowa na Wiśle u stóp Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Zlikwidowana prawie trzydzieści lat temu, a przywrócona do życia niedawno. Przywołuje wspomnienia sprzed lat, ale także uświadamia, że kiedyś przeprawy promowe i mosty pontonowe to była norma. W przeszłości powstawały także mosty drewniane i kamienne. Najstarszy kamienny most w Rzeczpospolitej powstał na Prądniku w Krakowie i został wybudowany z inicjatywy ks. Sebastiana Sierakowskiego w latach 1780-1785.
Most Pierwszy, Drugi, Trzeci i Czwarty - tak nieformalnie nazywano mosty Krakowa. Dziś rozwiązujemy tę zagadkę i wyjaśniamy: Most Pierwszy czyli most Podgórski. Był budowany sześć lat i uroczyście został otwarty w 1850 roku. Most Drugi to most Dębnicki, a Most Trzeci to Most Kraka. Most Marszałka Piłsudskiego otwarty w 1933 roku to Most Czwarty. Krytykowany za nadmierną dekoracyjność i żartobliwie nazywany żółwiem ze względu na konstrukcję.

Fot. Marcin Brzózka

Most im. Józefa Piłsudskiego na Wiśle w Krakowie (tzw. Czwarty Most) - fragment budowy. Fot. NAC
Flisacy, retmani, piaskarze, obsługa administracyjna spławu soli Wisłą - to tylko niektóre zawody i osoby, które żyły nad i z Wisły. A dziś Wisła ożywa i za sprawą licznych wydarzeń, barek z restauracjami i rejsów po rzece choćby w stronę Tyńca. Być może także powstanie w Krakowie taki most czy kładka, która będzie miejscem nie tylko przechodzenie czy przejeżdżania, ale także miejscem spotkania.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
11:06
Mała i duża zmiana Karty Nauczyciela. ZNP stawia warunki
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze