|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: Fotograficzna spuścizna Kriegerów

Drewniana, nieogrzewana budka na podwórku kamienicy – tak wyglądała pierwsza pracownia Ignacego Kriegera. Potem atelier zostało przeniesione na czwarte piętro. Przez cały okres funkcjonowania zakładu fotograficznego, czyli w tatach 1861-1926, na parterze zawieszone były gabloty reklamowe i okna wystawowe ze zdjęciami. W tym tygodniu pod lupę bierzemy firmę rodzinną Kriegerów: Ignacego, Natana i Amalii. O niezwykłych zbiorach opowiadają Teresa Kwiatkowska i Mateusz Niemiec z Działu Fotografii Krakowskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ich tropem podąża Marzena Florkowska.

Fot. dzięki uprzejmości MHK

Pierwsze ogłoszenie zapraszające do pracowni Ignacego Kriegera ukazało się w krakowskim „Czasie” 13 maja 1860 roku. Atelier wykonywało portrety, zdjęcia grupowe oraz „krajowidoki” i budynki.  Dzięki pasji fotografa zostało utrwalonych wiele zabytków Krakowa i okolic, ale o samym Ignacym Kriegerze nie wiemy zbyt wiele.

 

Posłuchaj o Ignacym Kriegerze

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

150 lat temu wykonanie zdjęcia wymagało nie tylko zmysłu artystycznego i umiejętności technicznych. Trzeba było mieć sporo wytrwałości, aby całe  atelier zabierać ze sobą, nosić szklane klisze i całą masę odczynników. Tym cenniejsze są fotografie wykonywane przez Ignacego Kriegera w terenie.

Posłuchaj o ówczesnych technikach fotograficznych

Po śmierci Ignacego Kriegera firmę prowadzili najpierw syn Natan, a następnie córka Amalia. Z jednej strony kontynuowali tradycje ojca, ale wprowadzali też nowinki.

 

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

Zachowało się niezwykłe zdjęcie, na którym widoczny jest cień kobiety robiącej zdjęcie. To swoisty autoportret fotograficzny Amalii Krieger i jedyne zdjęcie pokazujące ją przy pracy.

Posłuchaj o Amalii Krieger

 

Amalia Krieger, będąc w podeszłym wieku, ofiarowała wyposażenie atelier i wielotysięczny zbiór klisz szklanych gminie miasta Kraków. Po latach trafiły do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie przeprowadzana jest ich pionierska konserwacja i próba ratowaniu odchodzącego widoków Krakowa.

 

 

Posłuchaj o spuściźnie Kriegerów

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%