|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Al Anon - szansa na wyjście z piekła

"Zdrowienie nie otworzyło mi bram nieba, żebym mógł do nich wejść. Zdrowienie otworzyło piekło, żebym mógł z niego wyjść" - ta maksyma jest hasem przewodnim uzależnionych, którzy dzięki przynależności do grup wsparcia, zaczynają zdrowieć. Współuzależnieni swoje historie nierzadko uznają za mało znaczące a własne życie za zbędne, zanim nie rafią do grup wsparcia, gdzie odkrywają siebie na nowo. O grupach wsparcia dla rodzin alkoholików rozmawiamy w Radio Kraków, w programie Pierwszy krok.

Posłuchaj rozmowy z gośćmi programu Pierwszy krok

fot. Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Choroba alkoholizmu czy arkomani nie dotyka wyłącznie osoby zażywajacej. Ogarnia całą rodzinę. Ta, aby przetrwać, stosuje odmienne zasady, od przejmowania obowiązków, zagłuszania emocji po zaborczość i wzajemne obwinianie, awantury a wreszcie ciszę i bezwolność. Panuje powszechne przekonanie, że aby problemy się skończyły wystarczy przestać zażywać, przestać brać czy  pić.  Jednak jak  wypełnić tę lukę, jak poradzić sobie z tworzeniem relacji, z komunikacją w rodzinie, ze wzajemnym szacunkiem, z konsekwencją,  z dojrzałą miłością, skoro przez lata nie były one obecne w rodzinie albo nie było ich nigdy. O tym opowiadają rodziny uzależnionych z grupy Al Anon „Świadomość”, której spotkania odbywają się w każdy czwartek w Miejsckim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

 

Do grup wsparcia Anonimowych Narkomanów, Anonimowych Alkoholików, Nar Anon czy Al Anon może należeć każdy, bez względu na wiarę, wyznanie, narodowość czy orientację seksualną. -Nie nakłaniamy do niczego, nie oceniamy i nie radzimy, mówimy tylko o swoich doświadczeniach – mówiła po spotkaniu długoletnia członkini grupy Świadomość Teresa, która mimo trudnych doświadczeń opowiada o tym co daje jej Al Anon.

Spotkania uzależnionych w grupach wsparcia, świadomość, że mają obok siebie osoby, które mogą im pomóc i są dostępne 24 godziny na dobę, jest czymś, czego osoby nieuzależnione mogłyby im pozazdrościć, bo przecież kto nien potrzebuje przyjaciół n i rozmów z kimś, kto zrozumie i nie będzie oceniał. Jednak grupy wsparcia to nie tylko rozmowy o wychodzeniu z dna piekła, nie tylko spotkania, to także wspólne wyjazdy, wieloletnie przyjaźnie i wspólne wakacje a przede wszystkim świadomość, że gdziekolwiek na świecie uzależniony pojedzie może liczyć na pomoc.

Kontakty do grup wsparcia:

Nar Anon Kraków

Al Anon Region Galicja

Anonimowi Alkoholicy Region Galicja

Anonimowi Narkomani Okręg Halny

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%