|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Audycja z dn.21.06.2015 r.

fot.Jerzy Opioła/Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA ( 21.06.)

To jeden ze szczytów w Paśmie Cietnia w Beskidzie Wyspowym o wysokości 649 m. Jego wierzchołek, porośnięty bukowym lasem znajduje się pomiędzy Cietniem a Cublą Górą. Zachodnie zbocza tego szczytu opadają do Wiśniowej, wschodnie do Szczyrzyca i Pogorzan. Poniżej szczytu na polance znajduje się kapliczka z 1869 r. Kiedyś na szczycie była wieża widokowa, lecz groziła zawaleniem i w ubiegłym roku została rozebrana.

Proszę podać nazwę tego szczytu.   Ten szczyt to KSIĘŻA GÓRA

 

Posłuchaj DARIUSZA GACKA  autra przewodnika po Beskidzie Wyspowym!

 

 

fot.Julo/Wikipedia

W NIEDZIELĘ 21 CZERWCA W PROGRAMIE:

W ten weekend ( 19.06-21.06) odbędą się DNI LIBIĄŻA. Podczas Jubileuszowej Biesiady zaprezentują się Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego ”Janina „ która gra już od 70 lat oraz Chór „Canticum Canticorum” obchodzący jubileusz 25-lecia. Kieruje nimi, pochodzący z rodziny o muzycznych tradycjach, PIOTR CIUŁA - dyrygent: kapelmistrz i chórmistrz. Opowiada o swej życiowej pasji oraz o radości wspólnego muzykowania. Posłuchaj!

 


fot.Jerzy Opioła/Wikipedia

Czerwcowy weekend będzie uroczysty także dla mieszkańców podkrakowskiego ZABIERZOWA. Tegoroczne „ VII Dni Zabierzowa” to pretekst do rozmowy o sołectwie, któremu ciągle przybywa mieszkańców. O Zabierzowie opowiadają:  BARBARA GOLIŃSKA przewodnicząca Klubu Seniora „Złota Jesień”  oraz sołtys WIESŁAW CUDER. Posłuchaj!

 

 

 

 

 

 

 


 

Noc Świętojańska z 23 na 24 czerwca, czas przesilenia letniego związany jest ze starymi obrzędami. Czy puszczanie na wodzie wianków ma w Krakowie długą tradycję? Wyjaśnia to, przytaczając relacje dziewiętnastowiecznego kronikarza Krakowa Ambrożego Grabowskiego (1782- 1868), historyk MICHAŁ KOZIOŁ. Posłuchaj!

 


W niedzielę 21.06. w SŁOMNIKACH o godz. 15.00. rozpocznie się II Festiwal Kazimierzowski, nazwany tak na cześć króla Kazimierza Wielkiego, który nadał Słomnikom prawa miejskie.  W średniowieczny gród zamieni się Rynek miasteczka, na którym stanie Karczma Wesołych Kumoszek z Granowa, które będą zachwalać swą „ anielską kuchnię”. O przysmakach opowiadają panie z Koła Gospodyń Wiejskich PRANDOCIN – WYSIÓŁEK (współczesna nazwa Granowa), a o programie Festiwalu ALICJA BICZYSKO - dyrektor Centrum Kultury w Słomnikach. Posłuchaj!

 Będzie też wizyta w małej wsi PŁAWY w gminie Oświęcim. Mieszka w niej tylko kilku rolników, bo nadwiślańskie grunty, głównie iły, trudne są do obrabiania.  MARIUSZ KULKA podjął to wyzwanie, ale samodzielne prowadzenie gospodarstwa niekiedy przekracza jego siły. Przekonał się o tym w roku ubiegłym, kiedy to przydarzyły mu się trzy groźne wypadki. Posłuchaj go oraz URSZULI HUDZIK kierownika Placówki Terenowej KRUS w Oświęcimiu.

 

 

 

Niedawno sierżant PATRYCJA PSZCZELIŃSKA, z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, aktualna Mistrzyni Europy w kobudo, ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium. Odebrała kolejny złoty medal broniąc zdobytego w ubiegłym roku tytułu Mistrzyni Polski. Jest policjantką Wydziału Kryminalnego, a po służbie z pasją trenuje wschodnie sztuki walki. Specjalizuje się w Kobudo, które jest starą sztuką walki, wywodzącą się z Okinawy, gdzie jako broni do samoobrony używano zaadaptowanych, prostych narzędzi rolniczych. Posłuchaj rozmowy Tadeusza Kwaśniaka !

100%
0%