Radio Kraków

Wzgórze Kaim

Główne starcie I Bitwy Krakowskiej rozegrało się na północny wschód od Krakowa a nie w rejonie Wzgórza Kaim

Zacięte walki o Kraków trwające od 16 do 26 listopada 1914 roku i obrona twierdzy, rozgrywały się m.in. na północny wschód od Krakowa - tak wynika z badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół archeologów i geologów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kierownikiem wykopalisk prowadzonych m.in. pod Goszczą, 15 km na północ od Krakowa, jest dr Marcin Czarnowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Muzeum I Wojny Światowej na wzgórzu Kaim?

  • date_range 2019-02-22
To zaskakujący pomysł społeczników na zagospodarowanie wzgórza na granicy krakowskiego Bieżanowa i Wieliczki, gdzie w 1914 roku rozegrała się bitwa o Kraków. Dziś o tych tragicznych wydarzeniach przypomina zaniedbany pomnik. Przez skomplikowaną sytuację prawną tego miejsca jest ono nieco zapomniane i trudno dostępne. Mało też brakowało żeby zostało zabudowane blokami.

Czy na Wzgórzu Kaim doszło do znieważenia szczątków ludzkich?

  • date_range 2018-01-24
Po raz kolejny wraca temat Wzgórza Kaim położonego na granicy Krakowa i Wieliczki. Tuż przy obelisku upamiętniającym odparcie ofensywy wojsk rosyjskich w 1914 roku ogrodzono działki budowlane i rozpoczęto budowę. Problem jednak w tym, że wcześniej nie wpisano ani obiektu, jakim jest pomnik, ani jego otoczenia do rejestru zabytków i nie przeprowadzono badań archeologicznych.

Pomnik na Wzgórzu Kaim ciągle zagrożony

  • date_range 2017-11-22
Kolejne problemy z pomnikiem na Wzgórzu Kaim na granicy Krakowa i Wieliczki.

Pomnik na Wzgórzu Kaim został pozbawiony dojazdu

  • date_range 2017-09-14
Tuż przy obelisku upamiętniającym odparcie ofensywy wojsk rosyjskich w 1914 roku ogrodzono działki budowlane. Lada moment w tym rejonie na granicy Krakowa i Wieliczki ruszą prace budowlane. Dojście do pomnika możliwe jest w tym momencie wąskim przesmykiem. Wyklucza to jednak możliwość dotarcia na miejsce samochodem i ewentualne prace archeologiczne czy konserwatorskie. Nie będzie możliwy też dojazd uczestników uroczystości rocznicowych z udziałem przedstawicieli ambasad austriackiej czy węgierskiej.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię