Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwsze rozstrzygnięcia w „Wielkim Wyzwaniu: Energia”, z ponad 180 zgłoszonych drużyn projektowych do ćwierćfinału zakwalifikowały się 84 zespoły. To innowacyjny, pierwszy w Polsce projekt ożywienia rynku nowych technologii mówi Maciej Malski - Brodzicki z NCBiR.
Wymiary prototypu zarówno w warunkach statycznych, jak i dynamicznych nie mogą być większe od sześcianu o boku 2m. Jego waga nie może przekroczyć 200 kg. Poziom natężenia dźwięku wytwarzanego przez działający prototyp nie może być większy niż 50 dB. Będzie oddawał energię w postaci prądu stałego o napięciu znamionowym =24V.
- A
- A
- A
Wielkie wyzwanie: Energia - czy energia wiatru trafi "pod strzechy"?
Budowa przydomowych elektrowni to innowacyjny projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gra toczy się o rewolucję na polskim rynku energii wiatrowej, skierowanej do użytkownika indywidualnego. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

W ćwierćfinale 'Wielkiego wyzwania" znalazły się 2 zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Teraz załogi mają czas do 31 marca, aby zaprezentować działanie swoich prototypów w podobnych nagraniach ćwierćfinałowych. Zespoły przedstawią w nich sposób działania urządzenia dowodząc, że jest ono w stanie przekształcić energię kinetyczną podczas nawiewania wiatru w energię elektryczną. Rozpoczyna się prawdziwa rywalizacja, gdyż do kolejnej fazy zmagań zakwalifikuje się tylko czterdzieści najlepszych zespołów.
Budowa prototypu przydomowej elektrowni wiatrowej-to zadanie postawiło przed naukowcami i studentami @NCBR_pl Do ćwierćfinału "Wielkiego wyzwania: Energia" trafiło koło naukowe @AGH_Krakow WiND . Więcej o 12.50 w @RadioKrakow #oze #nauka pic.twitter.com/aVzDOHaN3r
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) February 10, 2021
AGH-WIND to międzywydziałowy projekt, który powstał z inicjatywy WEiP w 2019 roku. Jego celem jest opracowanie prototypu nowoczesnej turbiny wiatrowej. Łączy obecnie siły pięciu kół naukowych. Uczestnicy mają możliwość nauki pracy w grupie oraz rozwiązywania złożonych problemów technicznych, z którymi mogą spotkać się w przyszłej karierze zawodowej - mówi prof. Marek Jaszczur, prodziekan na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.

Kiedy wieje wiatr - turbiny z łatwoscią wychwytują jego energię, ale co zrobić, kiedy ruch powietrza, który można przerobic na prąd jest zbyt słaby? Jak zapewnić stabilne dostawy energii w tak zmiennej sytuacji? Z pomocą może przyjść dyfuzor o zmiennej średnicy, nad którym pracują studenci z koła naukowego "Eko-Energia", działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej.
Kiedy wieje wiatr-turbiny z łatwością wychwytują jego energię,ale co zrobić,kiedy ruch powietrza,który można przerobić na prąd jest zbyt słaby? Studenci z @AGH_Krakow pracują nad innowacyjną turbiną wiatrową, otrzymali na badania grant Rektora. @RadioKrakow #nauka pic.twitter.com/7Hhkb6aJyh
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) February 4, 2021
Finał 'Wielkiego wyzwania" NCBiR odbędzie się 14 sierpnia 2021 roku, na stadionie PGE Narodowy, gdzie zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować decydującą fazę rywalizacji. W celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do pomp, które napędzane energią wytworzoną przez urządzenia z zasymulowanego wiatru, napełnią puste zbiorniki wodą. Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem i jako pierwsza napełni zbiornik, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra milion złotych.
Audycję przygotowała Ewa Szkurłat
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:28
Poniedziałek będzie pochmurny. Na południu Małopolski deszcz, w Tatrach może spaść śnieg
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 05.05
-
06:01
Matury czas zacząć. Dziś początek egzaminu dojrzałości
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
-
15:40
Kryptonim "Gigant". Jak powstawał nowohucki kombinat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze