Radio Kraków

Wielka Sztuka Małopolski

Ciekawostki z małopolskich cerkwi

  • date_range 2018-06-29
Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce znajdziemy 49 cerkwi, a ponadto lokalnie wytworzone ikony eksponowane są także w muzeach, na przykład w Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej Muzeum Narodowego w Krakowie, albo w Muzeum Historycznym w Sanoku; to są przede wszystkim zabytki połemkowskie. W kolejnym programie Wielka Sztuka Małopolski Magdalena Łanuszka opowie o ciekawostkach, na które można trafić zwiedzając cerkwie i zbiory sztuki cerkiewnej. Co to jest ikonostas? Jaka była legenda Mandylionu, czyli przedstawienia twarzy Chrystusa odbitej na chuście? Dlaczego w niektórych ikonach ukazujących Zaśnięcie Matki Boskiej archanioł obcina dłonie jakiemuś mężczyźnie? Zapraszamy w piątek o godz. 18.05.

Po śmierci postanowił przyjechać do Polski...

  • date_range 2018-06-15
W czasie weekendowych wędrówek, nie tylko po Małopolsce, wielokrotnie trafimy na przedstawienia św. Floriana: jego wizerunki umieszczone są w licznych kapliczkach, ale przede wszystkim dekorują większość remiz. Kim właściwie był Florian i dlaczego został patronem strażaków? Skąd wzięły się w Polsce relikwie św. Floriana i jaka niezwykła historia wiąże się z fundacją jego kościoła na krakowskim Kleparzu? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

"Piknikowi" święci

  • date_range 2018-06-08
W czasie weekendowych wycieczek poza muzeami czy kościołami mijamy na turystycznych szlakach wiele kapliczek, a w nich mnóstwo bardzo ciekawych przedstawień różnych świętych. W kolejnym programie Wielka Sztuka Małopolski Magdalena Łanuszka opowie o trzech świętych, których atrybuty mogą nam się kojarzyć z piknikiem, albo z grillem: będzie zatem o świętym z rusztem, o świętym zwanym czasem żartobliwie patronem wieprzowiny, oraz o świętym z pierogami. Zapraszamy w piątek o godz. 18.05.

Co gryzie Stańczyka?

  • date_range 2018-06-01
Choć obraz "Stańczyk" Jana Matejki (z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie) jest jednym z najbardziej znanych płócien krakowskiego malarza, to jego interpretacja wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji. Nad jakim wydarzeniem ze smutkiem rozmyśla Stańczyk? Co wiemy o błaźnie ostatnich Jagiellonów z przekazów z XVI wieku? Dlaczego Jan Matejko miał krzywy nos? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Najsłynniejszy obraz w krakowskich Sukiennicach

  • date_range 2018-05-25
"Hołd Pruski" to jedno z najpopularniejszych dzieł Jana Matejki - choć należy do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, jest eksponowane w Sukiennicach, w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. Muzeum Narodowego w Krakowie. Jakie detale zawarł Matejko w przedstawieniu słynnego wydarzenia z 1525 roku? Gdzie umieścił swój autoportret? Jakie były losy płótna w czasie II wojny światowej? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05

Skarb tynieckich Benedyktynów

  • date_range 2018-05-18
W Opactwie Benedyktynów w Tyńcu niedawno ruszyła czasowa wystawa "W klasztornym skryptorium", prezentująca proces powstawania średniowiecznych ksiąg. Tymczasem jeden z najcenniejszych tynieckich rękopisów, czyli tak zwany Sakramentarz Tyniecki z XI wieku, dziś znajduje się w Warszawie, w zbiorach Biblioteki Narodowej. Jakie były dzieje tej księgi i kto mógł być jej fundatorem? Jakie elementy dekoracji tego sakramentarza świadczą o jego wyjątkowej wartości? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Najpiękniejsza małopolska Madonna

  • date_range 2018-05-11
Madonna z Krużlowej to rzeźba drewniana z początków XV wieku, w typie ikonograficznym tak zwanej Pięknej Madonny. Jest to najbardziej znana z polskich rzeźb gotyckich, reprezentująca wyidealizowany, dworski styl piękny. Jaki był średniowieczny kanon idealnej urody kobiecej? Dlaczego Dzieciątko Jezus ma odstające uszy? Jakie były dzieje Madonny z Krużlowej w XIX i w XX wieku? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Ostatni skok Księcia Józefa Poniatowskiego

  • date_range 2018-05-03
W 1816 roku w Paryżu Horace Vernet namalował dwie wersje "Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego"; w jednej z nich książę skacze do rzeki na białym koniu, w drugiej zaś na czarnym. Oba te obrazy były wielokrotnie powielane; kopie obu wersji znajdują się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jak i kiedy poległ Książę Józef Poniatowski? W jakich okolicznościach kilka lat temu odnalazły się oryginalne obrazy Verneta, do niedawna jeszcze uznawane za zaginione? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Marysieńka jako święta grzesznica

  • date_range 2018-04-27
W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się portret Marii Kazimiery d'Arquien, późniejszej królowej Marysieńki Sobieskiej. Pochodzi on z kolekcji rodziny Morsztynów i w 2003 roku został podarowany Państwowym Zbiorom Sztuki przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK. Jest to wczesny portret, prawdopodobnie z ok. 1658 roku, czyli z czasu, gdy Marysieńka wyszła za mąż za swojego pierwszego męża, Jana "Sobiepana" Zamoyskiego. Dlaczego w tym portrecie Marysieńka została ukazana z głową opartą na dłoni i z rozpuszczonymi włosami? Jakie były miłosne perypetie Marysieńki zanim została królową? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Arcydzieło sztuki hafciarskiej ze skarbca Katedry na Wawelu

  • date_range 2018-04-20
Piotr Kmita, wojewoda krakowski i marszałek wielki koronny, który zmarł w 1505 r., ufundował do Katedry na Wawelu niezwykły ornat, ozdobiony ilustracjami legendy św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Dekoracja ornatu to unikatowy późnogotycki haft, który jest tak plastyczny, że sprawia wrażenie rzeźby. Jakie sceny zostały tam ukazane? Skąd wzięło się przekonanie, że św. Stanisława zabił osobiście król Bolesław Śmiały? Kim był Piotrawin, który stał się atrybutem biskupa-męczennika? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię