Radio Kraków

Wielka Sztuka Małopolski

Zagadkowy portret pędzla Witkacego

  • date_range 2018-04-13
W kolekcji Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w Podkowie Leśnej pod Warszawą znajduje się portret Iwaszkiewiczów pędzla Witkacego. To awangardowe dzieło powstało w Zakopanem w 1923 roku i zostało podarowane małżonkom przez artystę w prezencie poślubnym. Co oznaczają zapiski, które Witkacy umieścił w prawym dolnym rogu płótna? Czy w zamyśle Witkacego Anna Iwaszkiewiczowa miała być przedstawiona jako krwiożercza femme fatale? Jakie były zaskakujące losy tego obrazu? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o niezwykłym dziele Stanisława Ignacego Witkiewicza, w piątek o godz. 18.05.

Arystoteles i Wergiliusz upokorzeni przez kobiety

  • date_range 2018-04-06
Wśród dzieł sztuki, które Karolina Lanckorońska podarowała ze swej rodowej kolekcji Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, znajduje się para renesansowych obrazów namalowanych w początkach XVI wieku przez włoskiego malarza Giovanniego Buonconsiglio. Jeden z nich przedstawia filozofa Arystotelesa, na którym jedzie piękna Filis, drugi zaś poetę Wergiliusza, zawieszonego w koszu na ścianie wysokiej wieży. Jak to się stało, że starożytni mędrcy wpakowali się w tarapaty? W jaki sposób, wedle średniowiecznych legend, kobiety ośmieszyły filozofa i poetę? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Tajemnicze Opłakiwanie

  • date_range 2018-03-30
Opłakiwanie z Chomranic to obraz gotycki, zapewne z lat trzydziestych XV wieku, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Wbrew nazwie nie pochodził on pierwotnie z kościoła w Chomranicach koło Nowego Sącza, ale znalazł się tam w początkach XVII wieku. Niezwykłość tego obrazu polega na tym, że w zaskakujący sposób łączą się w nim wpływy zupełnie różnych środowisk artystycznych, to znaczy włoskie i niderlandzkie. Jednocześnie sam temat Opłakiwania został tu ujęty w specyficzny sposób, szczegóły kompozycji wskazują na symbolikę eucharystyczną, co może być wskazówką odnośnie pierwotnej funkcji tego dzieła. Czy idąc tropem analizy treści tego obrazu da się odtworzyć hipotetycznie jego nieznaną historię? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o tajemniczym Opłakiwaniu z Chomranic, w piątek o godzinie 18.05.

Chrystus jako rekwizyt

  • date_range 2018-03-23
W średniowieczu wielką popularnością cieszyły się spektakle liturgiczne: inscenizacje opowiadające o różnych wydarzeniach z Ewangelii. Szczególnie rozwinięte były dramatyzacje związane z Wielkim Tygodniem oraz Wielkanocą. Kościół zrezygnował z większości z tych teatralnych form w drugiej połowie XVI wieku, w ramach reform po soborze trydenckim, ale po średniowiecznych inscenizacjach pozostały nam zaskakujące dzieła sztuki: rzeźby, które służyły jako rekwizyty. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o niezwykłych Osiołkach Palmowych, o rzeźbach Chrystusa z ruchomymi ramionami, oraz o otworach w sklepieniach kościołów, zwanych himmellochami, w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek o godz. 18.05.

Święty Wacław: patron Czech i Polski

  • date_range 2018-03-16
Święty Wacław, książę czeski z dynastii Przemyślidów, był nie tylko patronem Czech, ale także Królestwa Polskiego. Pod jego wezwaniem wzniesiono krakowską katedrę na Wawelu. Co wiemy o początkach krakowskiego biskupstwa? Jak zginął książę Wacław? W jaki sposób związana z nim była św. Ludmiła, oraz kim był Strachkwas? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05. Przy okazji pojawi się także zapowiedź koncertu charytatywnego "Wacek, wracaj do nas!" na rzecz Wacława Kosteckiego, który odbędzie się 25 marca 2018 w Studiu S-5 Radia Kraków.

Kosmata Magdalena z Moszczenicy

  • date_range 2018-03-09
Tryptyk z Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza, poświęcony św. Marii Magdalenie, powstał zapewne około 1480 r. W końcu XIX wieku został nabyty przez Muzeum Narodowe w Krakowie i dziś znajduje się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, w galerii Sztuki Dawnej Polski. Dlaczego Maria Magdalena została w tym ołtarzu ukazana jako unoszona przez aniołów? Dlaczego jej ciało jest w całości pokryte włosami? Do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski zaprasza Magdalena Łanuszka, w piątek o godz. 18.05.

Obraz, którego nie ma

  • date_range 2018-03-02
Kilka stuleci temu w katedrze na Wawelu, w pobliżu nagrobka Władysława Jagiełły, wisiał obraz ukazujący Jadwigę i Jagiełłę jako fundatorów. Niewykluczone, że obraz ten był zamówiony przez samego Jagiełłę lub przez jego następców. Dzieło to uległo zniszczeniu w XVIII wieku, ale jego kompozycję znamy dzięki siedemnastowiecznym drzeworytom zatytułowanym "Typus fundationis Acad(emiae) Cracovien(sis)", czyli obraz fundacji Akademii Krakowskiej. Jakie aspekty działalności Jadwigi i Jagiełły były zaprezentowane na tym obrazie? Jacy święci zostali tam ukazani jako patroni królewskiej pary? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Matka Boska Bolesna z podkrakowskich Staniątek

  • date_range 2018-02-23
W podkrakowskich Staniątkach w gminie Niepołomice znajduje się średniowieczny klasztor sióstr benedyktynek, a w nim wiele wspaniałych skarbów, między innymi otoczony kultem obraz Matki Boskiej Bolesnej z XVI wieku. Jest to kopia franciszkańskiego obrazu Smętnej Dobrodziejki, o którym była mowa w audycji Wielka Sztuka Małopolski 16 lutego. Jakie jest znaczenie siedmiu mieczy, które skierowane są w serce staniąteckiej Matki Boskiej? Jakie legendy wiążą się z powstaniem klasztoru w Staniątkach? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji w piątek o godz. 18.05.

Smętna Dobrodziejka Krakowa

  • date_range 2018-02-16
W kościele Franciszkanów w Krakowie znajduje się niezwykły obraz, otoczony od wieków kultem. Jest to późnogotycki wizerunek Matki Boskiej Bolesnej, zwany "Smętna Dobrodziejka Krakowa". Serce zapłakanej Marii przeszywa miecz boleści, w narożach zaś widzimy czterech aniołów, trzymających narzędzia Męki Pańskiej. Obraz ten powstał w początkach XVI wieku. Jakie sekrety kryją się w historii tego dzieła, jakie niezwykłe detale można w nim dostrzec i jaki związek miał ten wizerunek z filmem Potop? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, o godz. 18:05. Zapraszamy!

Weneckie maski na obrazach w galerii Europeum

  • date_range 2018-02-07
Muzeum Narodowe w Krakowie ma wiele oddziałów, a jednym z nich jest Europeum, czyli galeria sztuki Europejskiej. W tamtejszych zbiorach znajdują się między innymi dwa niewielkie obrazki: to dzieła naśladowcy weneckiego malarza, który zwał się Pietro Longhi i żył w XVIII wieku. Longhi często malował sceny we wnętrzach, oraz postacie w maskach, a te dwa obrazki stanową parę: jeden przedstawia salon gier, a drugi rozmównicę w klasztorze. Ta para obrazków była kopiowana zresztą przez różnych artystów. Dlaczego w obu tych scenach większość uczestników jest zamaskowana? Jakie były weneckie zwyczaje związane z noszeniem masek? Skąd wziął się pomysł na popularną maskę z ptasim dziobem? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania karnawałowych ciekawostek w piątek po godzinie 18.

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię