Jakubowe Muszelki istnieją od 2008 r., a narodziły się w… rodzinie. Dzieci państwa Elżbiety i Leszka Hinców – Zosia, Antoni i Jaś uczyły się gry na instrumentach w szkole muzycznej.

– Chcieliśmy stworzyć im możliwość rozwijania talentów nie tylko poprzez obowiązki, jakie niesie ze sobą szkoła muzyczna, ale aby nauczyły się utrwalać te zdolności przez zabawę, i by potrafiły naprawdę radować się tą muzyką i swoimi umiejętnościami – mówi p. Leszek, założyciel i lider zespołu. – Od początku współdziałaliśmy mocno z parafią św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, a główny trzon zespołu tworzyły nasze dzieci. Jednak już po kilku tygodniach dołączyli do nas ich koledzy i koleżanki, czujący potrzebę śpiewu i muzyki na chwałę Pana, i ku swojej radości. Tak to się zaczęło i trwa nadal – mówi p. Leszek.

Można by dodać nie tylko trwa, ale kwitnie. Na 10-lecie istnienia zespołu przygotowana została płyta "Życie tutaj", której próbkę "Muszelki" zaprezentowały w naszym studiu. Założycieli oraz część zespołu gościli w programie Przed Hejnałem, Anna Piekarczyk i Grzegorz Bernasik.