|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Otwarto Centrum Edukacji Prozdrowotnej

W odrestaurowanej stuletniej willi w stylu zakopiańskim tzw. „Dyrektorówce” w Zakopanem otwarto w piątek Centrum Edukacji Prozdrowotnej. Mieści się ono przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. S. Jasińskiego. Koszt renowacji to 1,7 mln zł.

Fot. Piotr Korczak

Będzie to miejsce, w którym opiekę znajdą osoby starsze, z niepełnosprawnością, wykluczone społecznie oraz te zagubione w systemie opieki społecznej i ochrony zdrowia.

"Bardzo się cieszę, że przy naszej wojewódzkiej jednostce powstało miejsce, które będzie służyć tym najbardziej potrzebującym, czyli starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom regionu. To właśnie tu otrzymają specjalistyczną pomoc i opiekę. Efektem oferowanych przez Centrum usług będzie osiąganie i utrzymywanie przez podopiecznych optymalnego poziomu samodzielności i aktywności oraz dostarczenie im wiedzy w zakresie szeroko rozumianej troski o własne zdrowie” – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Modrzewiową willę dla wieloletniego dyrektor i budowniczego Sanatorium dr Stefan Jasiński wybudowano w 1926 r., niedługo po podjęciu decyzji o budowie sanatorium przeciwgruźliczego dla środowisk akademickich na zakopiańskiej Ciągłówce. Do 2008 r. zamieszkiwali w niej pracownicy placówki, ale z uwagi na pogarszający się stan techniczny obiekt został wyłączony z użycia. W 2018 r. pojawił się pomysł by, przy wykorzystaniu środków z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, budynkowi przywrócić świetność i udostępnić go społeczeństwu regionu. Willa została pieczołowicie odnowiona pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Zawsze mieliśmy świadomość, że niedogodności wieku senioralnego dotkną nas wszystkich, szczególnie tych, którzy nie przygotują się wcześniej na nadejście starości. Właśnie w 2018 r. uruchomiliśmy Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy, którego celem było zapobieganie występowaniu przejawów wykluczenia społecznego, kulturowego i ekonomicznego, szczególnie wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Naturalną koleją było utworzenie Centrum Edukacji Prozdrowotnej, służącej szerszemu gronu osób" – wyjaśniła dyrektor szpitala Krystyna Walendowicz.

Z Centrum, które połączone jest ze szpitalem chodnikiem wiodącym przez ogród sensoryczny, korzystać będą pacjenci rehabilitowani w szpitalu, uczestnicy Ośrodka Edukacyjno-Opiekuńczego oraz mieszkańcy regionu. Zaplanowano dla nich zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej - zdrowie własne, zdrowie rodziny, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna. Pacjenci będą mogli także dowiedzieć się tutaj, w jaki sposób zadbać o zdrowe środowisko, a także jak uzyskiwać satysfakcję z pracy i jak podejmować działania prozdrowotne.

W planach są także zajęcia, w ramach ogłoszonego przez urząd marszałkowski programu, ze zwalczania nadwagi i propagowania aktywności fizycznej u mieszkańców województwa małopolskiego. Zajęcia w Centrum prowadzić będą: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog, informatyk i dietetyk.

Placówka wyposażona jest w system multimedialny, nowoczesne urządzenia do ćwiczeń oraz w zaplecze kuchenne do prowadzenia warsztatów zdrowego żywienia.

Modernizacja i przebudowa obiektu, której wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, prowadzona była w oparciu m.in. o środki z III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na koszty złożyły się środki: z Województwa Małopolskiego – 750 tys. zł, z PFRON-u 400 tys. zł oraz ponad 530 tys. zł stanowiły środki własne szpitala. W kolejnej, IV edycji Budżetu Obywatelskiego pozyskano dodatkowo 150 tys. zł. na wyposażenie Centrum.


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/jgk

0%
100%