Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakończyła się budowa Parku Zdrojowego w Ciężkowicach

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2021.02.05 07:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:40 )
Obiekt musi zostać jeszcze odebrany i zostanie otwarty późną wiosną. Na ponad 6 hektarach powstały cztery strefy - spacerowa ze ścieżkami pośród drzew, relaksu z placem zabaw i siłownią terenową, strefa ogrodowa z arboretum oraz ogrodem sensorycznym i wreszcie strefa hydroterapii, w której powstały tzw. łazienki mineralne.

fot: Dariusz Zięcina UG Ciężkowice

posłuchaj rozmowy z Dariuszem Zięciną z Urzędu Gminy Ciężkowice
Park Zdrojowy w Ciężkowicach

- Mamy obiekt do hydroterapii pod dachem. Tam mamy dwie niecki do polewań górnych i dolnych. Później na zewnątrz mamy cztery niecki do polewań łokci, nóg, do brodzenia i stąpania. Wiaty do schronienia się i odpoczynku. Mamy dużą nieckę do polewań górnych. Chodzi o krótkie zanurzanie się w zimnej wodzie, które od dawien dawna ma potwierdzone właściwości lecznicze - wyjaśniał Radiu Kraków Dariusz Zięcina, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji Urzędu Gminy Ciężkowice.

Jak wyjaśnia Stanisław Krawiec, komisarz Gminy Ciężkowice, ze względu na warunki zimowe odbiór Parku Zdrojowego może się nieco przesunąć i wydłużyć. "Zadanie jest zakończone w części podstawowej. Wiadomo, że z biegiem czasu trzeba będzie coś uzupełniać. Jednocześnie jest ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na remont drogi. Trzeba postawić znaki. Natomiast od wiosny sam Park Zdrojowy jako taki będzie czynny i bezpłatnie dostępny dla mieszkańców" - mówi.

Park Zdrojowy został tak przygotowany, żeby w przyszłości mógł wykorzystywać także wodę o właściwościach leczniczych z odkrytych na terenie gminy źródeł. Samorząd stara się teraz o pieniądze na wykonanie odwiertów.

Ponadto trwa kolejny przetarg, który ma doprowadzić do budowy ścieżki w koronach drzew. Trwa także rozbudowa Muzeum Przyrodniczego za 25 milionów złotych, które przekształci się w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Te wszystkie działania samorządu mają doprowadzić do powstania i uznania Ciężkowic za uzdrowisko. Takie plany miał już na przełomie XIX i XX wieku Ignacy Jan Paderewski, który mieszkał w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Zabiegał też o to usilnie niedawno zmarły po zakażeniu koronawirusem burmistrz Zbigniew Jurkiewicz. Dlatego pojawiła się inicjatywa, żeby Park Zdrojowy nazwać jego imieniem.

Budowa samego Parku Zdrojowego kosztowała ponad 23 miliony złotych, z czego ponad 15 milionów to dofinansowanie z Funduszy Europejskich na odnowę obszarów wiejskich, rozdzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 21:03

    Cenne artefakty i nieznane wejścia do krypt odkryte w kościele Franciszkanów w Bieczu

  • 20:16

    Avengersi medycyny nuklearnej rewolucjonizują diagnostykę nowotworów. Szpital Uniwersytecki testuje rozwiązanie

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię