|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów: przez smród nie mogą nawet otworzyć okna w domach

Mieszkańcy osiedla Krzyż w Tarnowie protestowali podczas czwartkowej sesji rady miejskiej. W spokojnym życiu od dawna przeszkadza im smród pochodzący z ulicy Komunalnej, przy której działają dwie sortownie śmieci oraz wysypisko. Jak przekonywał podczas wystąpienia przewodniczący Rady Osiedla Jacek Jarmuła - mimo wielokrotnych interwencji straży miejskiej oraz inspektorów ochrony środowiska - problem się powtarza.

Posłuchaj, co mówią mieszkańcy

Fot. P. Topolski

Po wystąpieniach radnych i prezydenta mieszkańcy wychodzili z sesji tarnowskiej rady miejskiej rozgoryczeni. "Prezydent nam odpowiedział tak: brak podstaw prawnych, by podjąć działania. Mamy apelować do parlamentarzystów o zmianę prawa" - mówili reporterowi Radia Kraków. "My nie wiemy, kto smrodzi. Latem po prostu nie da się otworzyć okien. A jak już jest bardzo dużo interwencji, to są dwa dni przerwy, po czym znów śmierdzi. My chcemy godnie żyć" - tłumaczą. 

Fot. P. Topolski

Mieszkańcy zapowiadają, że jeśli problem smrodu nie zostanie rozwiązany, to będą blokowali dojazd do sortowni oraz wysypiska śmieci. Dopiero po proteście na sesji rady miejskiej prezydent Roman Ciepiela obiecał zorganizować spotkanie z prywatną sortownią śmieci. 

Zdaniem prezydenta problem smrodu tak z ulicy Komunalnej, jak i w Klikowej może rozwiązać dopiero uchwalenie ustawy odorowej, bo teraz służbom brakuje norm smrodu i narzędzi do walki z firmami, które go emitują. 

W przeszłości inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykrywali m.in. nieprawidłowości np. w tym, że pomieszczenie miejskiej spółki, w których odbywa się kompostownie odpadów było otwarte, a powinno być zamknięte. 

Przy ulicy Komunalnej działa też sortownia prywatnej spółki FBserwis Karpatia. Boksy do kompostowania odpadów mają odsuwany dach. W przesłanym przed rokiem oświadczeniu do Radia Kraków wyjaśniali: "dachy boksów są otwierane raz na kilka tygodni, jedynie w celu załadowania oraz rozładunku materiału zgodnie z z instrukcją technologiczną. Układ boksów jest systemem zamkniętym i powietrzoszczelnym oraz jest nieuciążliwy zapachowo, co potwierdziły kontrole uprawnionych organów w ostatnich latach". 

 

Czytaj także: Mieszkańcy tarnowskiego Krzyża żyją w smrodzie. Nikt nie wie co jest jego przyczyną

 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

13%
87%