|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Głosowanie nad tarnowską uchwałą antysmogową przełożone o miesiąc

O przełożenie głosowania poprosił sam pomysłodawca przepisów, które miałyby zmotywować mieszkańców Tarnowa do wymiany pieców. Szef klubu Nasze Miasto Tarnów Tomasz Olszówka wyjaśnia, że pojawiła się szansa na zdobycie poparcia radnych PiS dla takiej uchwały. Zdaniem Olszówki jest to kluczowe dla szansy na wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Tarnowa.

Fot. Damian Radziak

Tarnowscy radni nie mogą sami z siebie wprowadzić w mieście uchwały antysmogowej. Mogą tylko o to prosić sejmik województwa, w którym większość ma PiS. Stąd dla Olszówki tak ważne jest poparcie miejskich radnych tej formacji. "Osobiście liczę, że będzie wtedy mi łatwiej przeforsować ten projekt w Krakowie. Pojawiła się szansa na kompromis. Pewne zapisy wymagają doprecyzowania, one budzą zastrzeżenia części radnych. Chodzi między innymi o długość okresu dostosowawczego, w czasie którego uchwała by zaczęła obowiązywać. Poczekajmy miesiąc. W tym czasie powstanie zespół, który doprecyzuje zapisy projektu. Ta sprawa wróci na sesji listopadowej z mocnym poparciem wszystkich klubów" - mówi.

Dla przewodniczącego klubu tarnowskich radnych PiS kluczowe jest wydłużenie okresu, w którym posiadacze kopciuchów musieliby wymienić piece. 3 lata to ich zdaniem za krótko. "Nie da się tego zrobić radykalnie, systemem nakazowo-rozdzielczym. Powstaną wtedy problemy, co jak ludzie nie zdążą, nie stać ich na to? Zabronimy im ogrzewania? Musi wzrastać stan dochodów mieszkańców. Jeśli to rozłożymy w czasie, ludzie się przestawią na ogrzewanie inne, ale musi ich być na to stać. Wyznaczenie 2-3 lat jest nie do przyjęcia. My czegoś takiego nie poprzemy" - mówi Ryszard Pagacz, radny z PiS.

Także prezydent Tarnowa uważa, że w projekcie uchwały antysmogowej trzeba otoczyć osłoną najbiedniejszych mieszkańców, którzy teraz otrzymują 700 ton węgla z MOPSu. Poprawiony projekt uchwały antysmogowej ma wrócić pod obrady tarnowskiej rady miasta w listopadzie. Radny Olszówka chce zaprosić do pracy nad zmianami w projekcie uchwały antysmogowej także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.

Tarnowski magistrat szacuje, że mieszkańcy używają jeszcze około 4000 pieców węglowych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

50%
50%