|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przejście graniczne ze Słowacją Piwniczna – Mniszek otwarte dla tirów? Przedsiębiorcy: to żadna rewolucja

Słowacy podnoszą limit ciężaru pojazdów na drodze do przejścia granicznego Mniszek-Piwniczna. Dotychczas mogły tam jeździć samochody o nacisku do 7,5 tony na oś. Teraz limit został podniesiony do 12,5 tony na oś. Jak informuje krakowski oddział polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zmiana jest efektem rozmów i apeli ze strony środowiska sądeckich firm transportowych. Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych daleki jest jednak od optymizmu.

Posłuchaj, co mówi Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych

Fot. Damian Radziak

"Będą tam mogły jeździć pojazdy do 12 ton, czyli wszystkie busy, osobowe, towarowe. To żadna rewolucja. Rewolucja by była wtedy, gdybyśmy mogli tam wjechać tirami o całkowitej dopuszczalnej masie 40 ton" - ocenia w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych. Jak dodaje, ta trasa to ich "okno na świat, na południe". 

Zdaniem właścicieli kilkuset sądeckich firm transportowych, dopiero wtedy będzie można mówić o uruchomieniu nowego szlaku transportowego. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie dojazdu do słowackiej autostrady Koszyce - Poprad. Jest ona połączona z siecią autostrad w innych krajach, pozwalających dojechać do Włoch, Grecji czy Turcji na południu oraz Hiszpanii i Portugalii w kierunku południowo-zachodnim.

Przypomnijmy, w grudniu 2015 roku, czyli w kilka miesięcy po otwarciu nowego mostu granicznego łączącego Polskę ze Słowacją trasę zablokowało kilkadziesiąt tirów. Właściciele firm transportowych - głównie z Sądecczyzny - domagali się w ten sposób otwarcia przejazdu dla ciężarówek. Obowiązujące na moście ograniczenie tonażu sprawiało, że ciężarówki z towarem musiały korzystać z przejść w Chyżnem czy Barwinku, nadkładając nawet kilkaset kilometrów. 

 

Zobacz: Piwniczna: kierowcy ciężarówek protestowali na moście granicznym ze Słowacją

 

 

 

(Sławomir Wrona/ew)

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%