|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Protest przeciwko połączeniu Bunkra Sztuki i MOCAK-u

Krakowskie środowisko artystyczne i pracownicy Bunkra Sztuki w Krakowie protestują przeciwko połączeniu galerii miejskiej z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Protestującym nie podoba się przede wszystkim pomysł prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, by dyrektorem planowanej "superinstytucji" miała zostać Maria Anna Potocka, obecna szefowa MOCAKU krytyk i kurator sztuki. Zebrani żądają niezależnej dyrekcji z konktraktem, który będzie gwarantował ciągłość stanowiska pracy do końca kadencji.

Pracownicy Bunkra oraz krakowscy artyści, którzy założyli Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki - pod magistrat przyszli w środę w szalikach z napisem „Bunkier”. Chcą, by miasto zorganizowało nowy konkurs na dyrektora Bunkra (poprzednia dyrektor Magdalena Ziółkowska zrezygnowała w połowie kadencji)i by pozostał on samodzielną miejską instytucją kultury. "Apelujemy do prezydenta o mądry konserwatyzm, który przejawiłby się zachowaniem tej instytucji. Od kilku pokoleń służyła krakowskiemu środowisku artystycznemu. Wychowała listę pokolenia twórców i kuratorów" - mówili protestujący. 

Zdaniem krakowskiej artystki Cecylii Malik mówienie o konieczności połączenia Bunkra Sztuki i MOCAK, to tak jakby rozważać połączenie Teatru KTO i Starego Teatru "bo będzie łatwiej z księgowością i z remontami". "To zupełnie inne instytucje. Bunkier Sztuki ma długą tradycję, jest rozpoznawalny na świecie i jest naszą bardzo dobrą marką. Nie możemy tego stracić" – podkreśliła.

Artystka Monika Drożyńska współpracująca z Bunkrem Sztuki powiedziała, że ta współpraca była bardzo ważna w rozwoju jej twórczości. "Chcemy zachować Bunkier Sztuki dla indywidualnych artystów i artystek, dla studentów i studentów ASP, żeby też mogli mieli doświadczenia pracy z małą, kameralną instytucją, w której możliwe jest przeprowadzenie eksperymentalnych projektów artystycznych" – podkreśliła.

Krytyk sztuki, prowadzący projekt "Elementarz dla Mieszkańców Miast" Arkadiusz Półtorak przypomniał, że Bunkier Sztuki istnieje od pół wieku i od kilku pokoleń służył krakowskiemu środowisku artystycznemu, wychował "liczne pokolenia twórców i kuratorów". "Apeluję do prezydenta miasta o mądry konserwatyzm i zachowanie tej instytucji" – powiedział Półtorak. "Protestujemy przeciwko fuzji Bunkra Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. To instytucje o różnych funkcjach i różnych tożsamościach" - dodał.

"Nie jesteśmy organizatorami protestu, ale jako Partia Razem popieramy go. Naszym zdaniem kultura powinna być zapewniana i finansowana zarówno ze szczebla państwowego i samorządowego, dostępna dla publiczności najróżniejszego rodzaju od małych inicjatyw kulturalnych, domów kultury, po kulturę na wysokim szczeblu muzealnym, operowym, filharmonijnym. Zależy nam na różnorodności programowej" - wyjaśniła Agnieszka Tyman z zarządu okręgu krakowskiego Partii Razem.

Dodała, że Bunkier Sztuki oferuje program ambitny, trudny wraz z zajęciami edukacyjnymi dla różnych grup - zupełnie inny niż MOCAK i powinien zachować swoją autonomię. Jak podkreśliła galeria ma za zadanie "łapać" nowe zjawiska w sztuce i życiu społecznym i przybliżać je odbiorcom. "W Bunkrze Sztuce obowiązują zupełnie inne standardy, jeśli chodzi o kulturę pracy niż w MOCAK" – dodała Tyman.

Radna Klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Nina Gabryś złożyła w środę interpelację, w której zwróciła się do prezydenta miasta o szersze uzasadnienie decyzji o planowanym łączeniu instytucji i zastanowienie się na powołaniem dyrektora Bunkra na czas remontu tej placówki, a po zakończeniu jej modernizacji ogłoszenia nowego konkursu. "Nie powinniśmy iść w kierunku sztucznej centralizacji instytucji kultury, a raczej w kierunku szerokiego otwarcia i wspierania niezależnych, oddolnych, żywych inicjatyw" – mówiła dziennikarzom Gabryś. "Siłowe łączenie instytucji wbrew pracownikom i artystom, to nie jest kierunek, w który powinno zmierzać miasto" - podkreśliła.

"Chcemy, żeby Maria Anna Potocka została dyrektorem dwóch instytucji niezależnych od siebie czyli MOCAKu i Bunkra Sztuki. Po pierwsze ze względu na znajomość obu instytucji, po drugie ze względu na doświadczenie, bo przeprowadziła MOCAK przez proces budowy" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. "Prezydent nie wyklucza w przyszłości po modernizacji połączenia instytucji z zaznaczeniem, że każda z nich zachowa swój charakter: Bunkier będzie galerią, a MOCAK muzeum sztuki" – dodała.

 

Co dalej z krakowskim Bunkrem Sztuki? Rozmowa z Marią Anną Potocką

 

Przypomnijmy, że prezydent Krakowa wystąpił do ministra kultury z prośbą o odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Bunkra Sztuki. Jak informuje rzeczniczka Jacka Majchrowskiego Monika Chylaszek: Maria Anna Potocka miałaby pełnić funkcję szefa obu instytucji, które pozostałyby wobec siebie niezależne. Przy czym w przypadku Bunkra priorytetem będzie przeprowadzenie remontu. 

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ew)

0%
0%