Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak powinien wyglądać krakowski Kazimierz? Trwają konsultacje społeczne

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.06.14 11:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:41 )
Konsultacje są zdecydowanie za mało promowane - podkreśla część mieszkańców krakowskiego Kazimierza. Jeszcze przez 3 tygodnie Urząd Miasta Krakowa czeka na opinie mieszkańców w sprawie nowego planu zagospodarowania dla tej części miasta.

Fot. Wojciech Kaczówka

Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Grzankowskiego z dr. Januszem Jeżakiem z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni
Kazimierz na zdjęciach słuchaczy Radia Kraków
Krakowski Kazimierz na archiwalnych zdjęciach NAC

"Wydaje się, że dla takich terenów jak Kazimierz procedura powinna być bardziej rozwinięta. Mamy tu szereg kwestii do poruszenia: zieleń, którą trudno wygospodarować, komunikacja miejska - choćby kumulowanie się w tym samym pasie drogowym ciągów pieszych, rowerowych i samochodowych" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków dr Janusz Jeżak z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni.

Czy plan zagospodarowania przestrzennego dla Kazimierza jest dobry? "Trudno to ocenić. W przypadku takiej dzielnicy jak Kazimierz warto było zadbać o porządne kosultacje społeczne oraz zaprosić do dyskusji szersze grono ekspertów. Wszak jest to obszar wskazany do ochrony przez UNESCO. Mamy tu wybitne nagromadzenie obiektów zabytkowych. Na wschodniej granicy planu mamy np. linię kolejową. Wiemy, że w planach miasta i kolei jest wybudowanie estakady. Tworzą się nowe możliwości" - ocenia dr Jeżak.  

Zdaniem eksperta z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni, powinien zostać stworzony nie plan zagospodarowania tej dzielnicy, a szczegółowy program rewitalizacji. "Trzeba się zastanowić, czy dogęszczanie, ustalanie zabudowy Kazimierza jeszcze ma sens. Taki program działań określałby problemy mieszkańców Kazimierza, a po drugie wskazywałby kierunki zmian: które uzupełnienia przestrzenne są wskazane, a których z różnych względów trzeba po prostu zakazać" - uważa dr Jeżak. 

Dr Jeżak zachęca też mieszkańców, by aktywnie uczestniczyli w takim planowaniu. Plan zagospodarowania przestrzennego dla krakowskiego Kazimierza można oglądać jeszcze przez tydzień w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Dokumentację można oglądać także na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Plan zagospodarowania przestrzennego Kazimierza w załączniku artykułu.


Kazimierz jeszcze w początkach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był miejscem mało znanym. Wszystko zmieniło się, gdy w samym centrum Kazimierza zaczęły się otwierać tzw. lokale z wyszynkiem, m.in. kultowe już Singer i Alchemia na placu Nowym. Nikt nie mógł przewidzieć, że były to kamyczki, które pociągną za sobą całą gastronomiczno-turystyczną lawinę. Niektórzy krakowianie uważają, że w tej lawinie zginął dawny Kazimierz z mieszkaniami socjalnymi i tanimi warsztatami rzemieślniczymi.

Dzisiejszy Kazimierz, to centrum rozrywkowe z historią w tle, drugie po Rynku Głównym tak popularne miejsce wśród turystów. Na Kazimierzu można usłyszeć: "Tu noc nie służy do spania. Tu hotele stoją puste, choć pokoje są pozajmowane przez cały rok. Bo szkoda czasu". 

Każdy na Kazimierzu znajdzie coś dla siebie. Jedni akcentują jego żydowską przeszłość, inni historię Św. Stanisława Kostki. A jedni i drudzy (choć niektórym religia nie pozwala) wzdychają na wspomnienie kotletów schabowych U Endziora. 

Co tydzień Plac Nowy zamienia się w jeden wielki pchli targ, który nieco przybliża atmosferę czasów słusznie minionych. Tutaj można kupić dosłownie wszystko! 

O ratowaniu Kazimierza na blogu Beaty Pendereckiej

 

(RK, Bartłomiej Grzankowski/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 


Pliki

download
.pdf (9 588 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię