Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

20 tys. kart wstępu przygotowanych na uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.04.18 09:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:27 )
Komitet Organizacyjny beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej przygotował 20 tys. bezpłatnych kart wstępu dla wiernych. Od środy są dostępne w: krakowskiej kurii, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i w parafii św. Mikołaja – poinformowała PAP Małgorzata Pabis, rzeczniczka sanktuarium.

Fot. Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich w Krakowie.

Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, prekursorką domowej opieki na chorymi, współpracowniczką abp. Karola Wojtyły. W sobotę 28 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia jej beatyfikacji dokona prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

Udział w uroczystości zapowiedziało 35 biskupów, ponad 200 kapłanów, władze państwowe i samorządowe. W bazylice Miłosierdzia Bożego będą krewni Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

"Wierni będą gromadzić się na błoniach przed bazyliką. Przygotowane zostaną dwa telebimy, na których będą mogli śledzić przebieg uroczystości" – powiedziała PAP Małgorzata Pabis.

Na mszę beatyfikacyjną może przyjść każdy, także osoby, które nie odbiorą wcześniej kart wstępu. Zostały one przygotowane, by ułatwić przygotowanie tego wydarzenia.

Karty można odebrać w Kurii Metropolitalnej w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3, w punkcie informacyjnym w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w parafii św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9.

Hanna Chrzanowska (1902 - 1973) ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa, redagowała pierwsze w Polsce czasopismo branżowe dla pielęgniarek "Pielęgniarka Polska" i uczestniczyła w przygotowaniu uchwalonej przez Sejm w 1935 r. "Ustawy o pielęgniarstwie". Przyczyniła się również do powołania w 1937 r. Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich.

Podczas wojny pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej, opiekując się uchodźcami, więźniami i przesiedlonymi oraz osieroconymi dziećmi, w tym dziećmi żydowskimi, poszukując dla nich rodzin zastępczych i bezpiecznych miejsc pobytu. Po wojnie kierowała działem pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. W Stanach Zjednoczonych zapoznała się z metodami pracy tamtejszych pielęgniarek szpitalnych i społecznych.

We wrześniu 1957 r. objęła stanowisko dyrektorki Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Po niespodziewanej likwidacji szkoły, Chrzanowska przeszła na wcześniejszą emeryturę i zajęła się organizowaniem opieki nad obłożnie chorymi samotnymi i opuszczonymi, korzystając z sieci duszpasterstwa parafialnego. Wspierał ją ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Dzięki jej staraniom upowszechnił się zwyczaj odprawiania mszy św. w domu chorego oraz odwiedzania chorych w ramach wizytacji duszpasterskich.

Chrzanowska zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Jej proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1998 r.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię