|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwsza dama podziękowała siostrom dominikankom, które podjęły posługę w DPS w Bochni

Żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała siostrom dominikankom, które podjęły posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni - w ośrodku, w którym z powodu zakażenia koronawirusem personel medyczny musiał nagle opuścić swoje stanowiska pracy.

fot: Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta

Informację o wideokonferencji, która odbyła się we wtorek, udostępniono w środę na stronie Kancelarii Prezydenta.

Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność za "natychmiastową i odważną decyzję sióstr, które w dniu, kiedy otrzymały prośbę o wsparcie wyruszyły do Bochni, by zapewnić całodobową opiekę podopiecznym ośrodka". "Dziękuję za tę niezwykłą posługę i bohaterską postawę" – powiedziała pierwsza dama.

Siostry dominikanki przedstawiły bieżącą sytuację w ośrodku. Zapewniły, że zarówno podopieczni, jak i wszyscy pracownicy czują się dobrze, a negatywne wyniki niedawnych testów na obecność koronawirusa potwierdziły skuteczność zastosowanych w placówce środków ochrony osobistej i rygoru sanitarnego. Powiedziały, że wykonują wszystkie czynności, z wyjątkiem zajęć typowo medycznych. Przyznały, że zdążyły już nawiązać z mieszkańcami domu przyjacielskie relacje, a niektórzy z nich pytają, czy zakonnice będą mogły zostać w Bochni po zakończeniu epidemii.

Pierwsza dama powiedziała, że "zdaje sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znajduje się obecnie wiele placówek tego typu". Zwróciła uwagę na szereg oddolnych inicjatyw, które pojawiły się w tym trudnym czasie w naszym kraju. Podziękowała również siostrom i osobom świeckim za ich ogromną pomoc dla tych ludzi. "Jeszcze raz dziękuję za ten niezwykły akt miłosierdzia i miłości bliźniego" - dodała Agata Kornhauser-Duda.

W związku z epidemią koronawirusa siostry dominikanki pełnią posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w Domu Pomocy Społecznej dla seniorów w Stalowej Woli, w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i w hospicjum w Warszawie.

Obecnie w placówce w Bochni znajduje się 32 pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz 85 seniorów, którymi zajmuje się 10 sióstr i personel w okrojonym składzie. Dołączył do nich ksiądz z diecezji tarnowskiej. Do placówki dojeżdżają lekarz i dwie wolontariuszki.

W Polsce Zgromadzenie Sióstr św. Dominika prowadzi osiem przedszkoli, Domy Pomocy Społecznej w Mielżynie i Broniszewicach, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Broniszewicach, Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Kielcach oraz Katolicką Niepubliczną Szkołę Podstawową w Piotrkowie Trybunalskim. W trzydziestu czterech domach w Polsce obecnie modlą się i pracują 284 siostry. Ponadto 79 z nich pełni posługę apostolską w ośmiu krajach na czterech kontynentach.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

PAP/bp

67%
33%