|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nagrody Forum Ekonomicznego w Karpaczu dla Daniela Obajtka i ZHR

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. Z kolei Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej otrzymał tytuł Organizacji Pozarządowej roku 2019 przyznaną przez Radę Programową Forum Ekonomicznego. Nagrodę wręczył w Karpaczu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, a odebrał ją harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.

fot: PAP/Sebastian Borowski

Człowiek Roku 2019 - Daniel Obajtek

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. "To, co robi Daniel Obajtek jako prezes Orlenu, to misja służąca rozwojowi RP" - napisał w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Karpaczu, w którym wyjątkowo odbywa się tegoroczne Forum, list od Jarosława Kaczyńskiego odczytał wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Prezes PiS określił Obajtka jako "jednego ze sterników polskiego biznesu". "Jest nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji" - napisał prezes PiS.

"To, co robi stojąc na czele Orlenu jest misją służącą rozwojowi Rzeczpospolitej, służącą umacnianiu naszej pozycji na arenie międzynarodowej" - dodał.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że działalność Obajtka i samego Orlenu to element strategii, która ma pobudzić polską gospodarką tak, by zbudować - jak określił - "polską wersję państwa dobrobytu".

Dziękując za wyróżnienie prezes Orlenu mówił, że kluczowym elementem biznesu jest zawsze podejmowanie decyzji. "W Orlenie podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy są nie po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki" - powiedział.

Jego zdaniem, należy budować koncern multienergetyczny, w którym trzeba "wszystko scentralizować", bo to pozwoli "wyzwolić pewne środki do dalszych inwestycji".

Obajtek mówił, że biznes ma zarabiać, ale to nie jest jego jedyny cel; ma też budować zdrową konkurencję, tworzyć bezpieczeństwo i siłę gospodarki. Dodał, że biznes, zwłaszcza taki jak Orlen musi też spełniać zadania społeczne i spółka to pokazała, inwestując w sport i kulturę, ale także pomagając z czasie pandemii.

W wygłoszonej laudacji dziennikarz i publicysta Michał Karnowski podkreślił, że tegoroczne wyróżnienie otrzymuje "ceniony menedżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy". "W tym roku nagrodę Forum Ekonomicznego pt. +Człowiek Roku+ po raz pierwszy otrzymał człowiek nie tylko polityki, lecz też biznesu, menedżer" - dodał.

Daniel Obajtek funkcję szefa płockiego koncernu pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania zainicjował m.in. przejęcie przez Orlen innej paliwowej spółki - Lotosu.

Prezes koncernu wielokrotnie powtarzał, że jego celem i misją jest budowa koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Dlatego też ponad dwa lata temu, płocki koncern zainicjował przejecie innej paliwowej spółki - Grupy Lotos. W lipcu 2020 roku warunkową zgodę na przejęcie gdańskiej firmy wydała Komisja Europejska. W tym samym czasie został rozpoczęty proces przejęcia największej polskiej gazowej spółki PGNiG przez Orlen.

Za prezesury Daniela Obajtka, płocki koncern przejął w kwietniu 2020 r. Grupę Energa, a rok wcześniej złożył ofertę finansowania spółki Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. jej akcji. Zgodnie z informacjami spółki, ta druga transakcja ma być wkrótce sfinalizowana.

W trakcie kadencji obecnego szefa Orlenu - w 2018 roku - sfinalizowano akwizycję Unipetrolu, największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego. Ważnym elementem strategii płockiego koncernu jest też inwestowanie w należącą do PKN litewską rafinerię w Możejkach.

W czasie rządów Obajtka, Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku detalicznym. Otwarto również kolejne, nowe obiekty sieci na Litwie. W 2019 roku został wdrożony projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Orlenu stacjach "Star" w Niemczech i "Benzina" w Czechach oraz na Słowacji. W kwietniu 2020 roku uruchomiona została pod Berlinem pierwsza stacja wyłącznie pod marką Orlen.

Orlen za prezesury Obajtka inwestuje także w krajowe spółki należące do koncernu, np. w Anwil. Z kolei Orlen Południe przekształcany jest w nowoczesną biorafinerię. W należącym do tej firmy zakładzie w Trzebini powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego oraz instalacja do doczyszczania wodoru.

Płocki koncern inwestuje również w swoją rozpoznawalność poprzez działalność sponsoringową. W trakcie rządów Obajtka w 2019 roku, Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana.

Przed objęciem prezesury Orlenu, od 2017 roku Daniel Obajtek był prezesem Grupy Energa. Wcześniej, w latach 2016–2017 był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2002 roku uzyskał mandat radnego. W listopadzie 2006 roku, w wieku 29 lat, został wybrany po raz pierwszy na wójta. Potem jeszcze dwukrotnie obejmował to stanowisko.

 

Organizacja Pozarządowa 2019 - ZHR

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej otrzymał we wtorek tytuł Organizacji Pozarządowej roku 2019 przyznaną przez Radę Programową Forum Ekonomicznego. Nagrodę wręczył w Karpaczu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, a odebrał ją harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.

Nagroda została wręczona podczas specjalnej gali w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, gdzie w tym roku odbywa się Forum.

"Za misję twórczego i efektywnego łączenia tradycji z wyzwaniami współczesnego świata przez minione 30 lat wolnej Polski, Rada Programowa Forum Ekonomicznego w Krynicy przyznała tytuł organizacja pozarządowa roku 2019 Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej" - poinformował podczas laudacji Wojciech Wróblewski z Rady Programowej.

W swojej laudacji wskazał, że wciąż wyzwaniem pozostaje "wychowanie młodych ludzi na aktywnych obywateli świadomych swoich praw i obowiązków, na patriotów potrafiących godzić miłość do ojczyzny z otwartością, szacunkiem dla innych ludzi i narodów, zdolnych do przedkładania dobra wspólnego nad swoje".

"Nowe czasy niosą nowe wyzwania i zagrożenia dla młodego pokolenia, różnego rodzaju uzależnienia, zagubienie w zalewie sprzecznych przekazów i pseudowartości, samotność w natłoku pozornych relacji cyfrowego świata. Dlatego harcerstwo, które daje młodemu człowiekowi moralną busolę i autentyczną wspólnotę przyjaźni przeżywanych w działaniu pracy i społecznej służbie na rzecz innych. Szczególnie dziś jest potrzebne tak młodemu pokoleniu, jak i polskiej szkole, która zajęta edukowaniem już dość dawno zagubiła wychowanie" - powiedział Wróblewski.

Harcmistrz Wiesław Turzański nie ukrywał, że nagroda to dla związku duża niespodzianka. "Myśmy przywykli do szarej służby, której uczył nas Stanisław Broniewski, Orsza i przede wszystkim chcemy działać" – mówił.

Deklarował też, że przed 30 lat, gdy podejmowano decyzję "tworzenia nowej organizacji, mieliśmy wiele wątpliwości". "Ten projekt, pomysł przywrócenia Rzeczpospolitej - nowej, wolnej prawdziwego harcerstwa chyba się powiódł, bo myśmy przez te 30 lat wychowali ponad 100 tys. młodych ludzi, z których spora część zasiada nie tylko w samorządach, ale też piastuje teki ministerialne, pełni służbę w służbach mundurowych, premierowskie również" – mówił harcmistrz.

Jak podkreślił, harcerstwo jest i będzie przydatne Rzeczpospolitej. "Myślę, że zawsze należy pamiętać, by je wspierać. Mądre wspieranie będzie przynosiło efekty” – wskazał Turzański.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizacją pożytku publicznego, która powstała w 1989 roku. Ideowo i programowo kontynuuje tradycje i myśl wychowawczą kilku pokoleń polskich harcerek i harcerzy.

Co roku w trakcie forum wręczana jest nagroda Forum Ekonomicznego kategorii Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko

100%
0%