Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Już w niedzielę na koronawirusa zostaną zaszczepieni pierwsi mieszkańcy Małopolski

  • Aktualności
  • date_range Sobota, 2020.12.26 14:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:51 )
Akcja szczepień ruszy w niedzielę w największym szpitalu w regionie - w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Pierwszą osobą w Małopolsce zaszczepioną przeciw Covid 19 będzie Krystyna Matusik - pielęgniarka pracująca na oddziale intensywnej terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.

Jak poinformowały służby wojewody małopolskiego - pierwsza osoba zostanie zaszczepiona o godzinie 9.00.
Punkt szczepień będzie przygotowany w jednym z budynków szpitala, w jego nowej siedzibie - przy ulicy Jakubowskiego, w Prokocimiu.

"Szczepionki, które dzisiaj z rana wyjeżdżały z naszego centralnego magazynu, dotarły już do wszystkich hurtowni farmaceutycznych (...) Od godz. 15 zaczynamy konfekcję tych szczepionek. Od jutra rana, przed godz. 8, będą już w dedykowanych 72 szpitalach" - powiedział prezes ARM.

Dodał, że ważność pierwszej partii szczepionek minie 31 grudnia o godz. 15.

COVID-19 - przed szczepieniem kwalifikacja lekarska, zgłoszenia dla osób z grup niepriorytetowych od 15 stycznia

Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godz. 22 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultraniskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza.

Po dotarciu do hurtowni farmaceutycznych szczepionki zostaną wysłane do 72 tzw. szpitali węzłowych, w których od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

"Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" - napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiadał we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

 

Dominika Kossakowska/PAP/jgk

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię