Nowe przypadki koronawirusa dotyczą osób z województw: śląskiego (98), dolnośląskiego (13), opolskiego (9), świętokrzyskiego (6), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), podkarpackiego (2) i z lubuskiego (1).

MZ podało, że zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem: 85-letnia kobieta w Zgierzu, 65-letnia kobieta w Poznaniu, 86-latka w Starachowicach oraz kobiety w wieku 51 i 87 lat w Raciborzu. Wszystkie, jak wskazał resort, miały choroby współistniejące.

Ministerstwo poinformowało, że w związku z przekazanym przez WSSE Lublin raportem dotyczącym dwóch błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia z 27 maja, odjęto je ze statystyk.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotąd u 22 tys. 964 osób, z których 1043 zmarły.

W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja dotycząca badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało zakażonych koronawirusem - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podobne badania planuje większość państw świata, ponieważ jest duża liczba osób niezdiagnozowanych, które nie mają objawów zakażenia. Rzecznik dodał, ze Polska ma już zakupione testy do takich badań.

Na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło 362 tysiące osób. Poinformował o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Globalna liczba zakażeń zbliża się do 6 milionów, a wyleczyć udało się 2,5 miliona osób.

Najwięcej ofiar koronawirusa jest teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba ofiar to ponad 103 tysiące, a zakażonych jest 1 milion 700 tysięcy osób. W Wielkiej Brytanii, która jest druga pod względem liczby zmarłych, COVID-19 kosztował życie 37 tysięcy osób.

Epicentrum koronawirusa jest teraz Ameryka Południowa, w tym przede wszystkim Brazylia. Zmarło tam ponad 26 tysięcy osób. Z kolei Indie są kolejnym krajem w którym liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tę z Chin i wynosi obecnie 4713.

W Korei Południowej, gdzie w ostatnich tygodniach sytuacja się poprawiała, znów zanotowano nowe ognisko koronawirusa. Zmusiło to ponad 200 szkół w kraju, w większości na przedmieściach Seulu, do ponownego zamknięcia budynków i przejścia w tryb nauki online.

Władze Moskwy skorygowały natomiast liczbę osób, które zmarły w mieście w kwietniu. Koronawirus kosztował tam życie nie 600, a 1500 osób.     Po raz pierwszy w 124-letniej historii lokalne władze odwołały prestiżowy maraton w Bostonie. Impreza była planowana na wrzesień, ale organizatorzy uznali, że nie będą w stanie zachować zasad dystansu społecznego.

 

(PAP/IAR/WSSE w Krakowie/jp)