|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1 mld 360 mln zł na program 500+ w Małopolsce

1 mld 360 mln zł jest przeznaczonych w budżecie wojewody małopolskiego na wypłatę świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus". W rodzinach patologicznych pieniądze nie trafią do rodziców, a bezpośrednio do dzieci – poinformował wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda zapowiedział w poniedziałek w Nowym Targu, że pierwsze świadczenia dla rodzin mogą zostać wypłacone już 2 kwietnia.

„Chciałbym, aby pierwsze świadczenia były wypłacone już 2 kwietnia. 1 mld 360 mln zł leżą u wojewody małopolskiego i czekają na wydanie. Dzisiaj Polska ma być dla młodych ludzi, dla dużych rodzin” – powiedział PAP wojewoda małopolski.

24 lutego w Krakowie – Nowej Hucie w sali ArcelorMittal odbędzie się szkolenie małopolskich urzędników odpowiadały za wypłaty świadczeń, których wyznaczą włodarze gmin.

W urzędach mają być wyznaczone osoby do weryfikowania, gdzie trafiają świadczenia. W przypadku rodzin patologicznych świadczenia mają być przeznaczone np. na dożywianie, dokształcanie czy zajęcia sportowe.

„Urzędnicy będą mieli za zadanie dopilnować, aby pieniądze wypłacane rodzinom patologicznym nie docierały do ojców i matek, ale do dzieci, aby te świadczenia szły bezpośrednio do nich” – zaznaczył Pilch.

Wicewojewoda małopolski ma w najbliższych dniach pojechać do Limanowej, gdzie będzie rozmawiał o sprawach romskich.

„Fizycznie wniosek o świadczenia będą składali rodzice, ale nie jest wcale powiedziane, że pieniądze dostaną rodzice. Jeżeli będzie to rodzina patologiczna, świadczenia za pośrednictwem różnych programów dotrą do dziecka bezpośrednio” – wyjaśnił wojewoda małopolski.

Do szkół w najbliższym czasie ruszą wolontariusze, którzy będą sporządzali ankiety dotyczące dzieci. „Dzieci powinny odczuć, że państwo o nie dba i ten pieniądz jest dobrze wykorzystany. Niech rodzice nie myślą już, ile za te pieniądze wykupią alkoholu” – dodał Pilch. Według wojewody nie będzie problemu z wyłapaniem patologii, ponieważ takie rodziny są już znane urzędnikom.

W urzędach gmin mają być zatrudnione dodatkowe osoby obsługujące wypłaty świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Na ten cel przeznaczono 2 proc. budżetu programu.

Na realizację programu w całej Polsce w tegorocznym budżecie zapisano 17 mld zł. Program "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

PAP, jgk

100%
0%