|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zawrotniak powalczy o wyjazd na igrzyska

Martyna Jelińska, Michał Siess we florecie, Sylwia Matuszak i Mateusz Knez w szabli oraz szpadzista Radosław Zawrotniak będą reprezentować Polskę w europejskich turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk w Tokio, które w dniach 24-25 kwietnia odbędą się w Madrycie.

fot. RK

"Skład reprezentacji został ustalony na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez zarząd związku w oparciu o kryteria wyłącznie sportowe. Udział w poszczególnych zawodach krajowych i międzynarodowych był odpowiednio punktowany i w ten sposób zwycięzcy klasyfikacji w poszczególnych broniach zyskali prawo startu w dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym" - powiedział PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Szermierczego Jacek Słupski.

Prawo startu w Madrycie będą mieć pojedynczy przedstawiciele krajów, które w danej broni nie zdołały zapewnić sobie udziału swojego reprezentantów ani na podstawie olimpijskiego rankingu drużynowego, ani na podstawie dodatkowych miejsc w klasyfikacji indywidualnej z podziałem na kontynenty, w której Europie przysługiwały dwa. Awans wywalczą tylko zwycięzcy.

Na podstawie rankingu światowego udział w przełożonych z zeszłego roku na najbliższe lato olimpijskich zmaganiach zapewniła sobie drużyna szpadzistek, która obecnie zajmuje drugie miejsce w zestawieniu, za Chinami. W związku z tym trzy podopieczne trenera kadry Bartłomieja Języka będą mieć też okazję startu indywidualnego.

W pozostałych broniach, w których kwalifikacje po rocznej przerwie dokończono w marcu, biało-czerwoni nie wywalczyli żadnej kwalifikacji.

"Michał Siess był naprawdę blisko. W Dausze dotarł do ćwierćfinału turnieju rangi Grand Prix, czyli wyżej punktowanego, a gdyby wygrał jeszcze jeden pojedynek i był w +czwórce+, to awansowałby z listy światowej. Świetny wynik w Katarze sprawił jednak, że wyprzedził Leszka Rajskiego na czele listy krajowej i o prawo startu w Tokio powalczy w Madrycie" - tłumaczył Słupski.

Także zawody GP FIE w Dausze zmieniły kolejność na czele klasyfikacji florecistek, a odpadając już po eliminacjach grupowych swoją szansę zaprzepaściła Julia Walczyk, którą zdystansowała Martyna Jelińska.

W zależności od broni w Madrycie wystąpi po 15-20 zawodników, ale przepustka jest tylko jedna.

"Największa rywalizacja będzie w szpadzie męskiej, ale oczywiście liczymy na doświadczenie Radka Zawrotniaka, który walczy o trzeci start w igrzyskach. Floreciści Jelińska i Siess nie są bez szans, bo charakteryzują się dużą odpornością psychiczną, która w takim turnieju ma chyba największe znaczenie. Sylwia Matuszak i Mateusz Knez po pandemicznej przerwie również pokazali się z dobrej strony, więc i ich stać na miłą niespodziankę. W każdej broni mamy szanse, ale wiemy z doświadczenia, że te zawody to często loteria" - podsumował Słupski.

PAP/KN

100%
0%