Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Dwójka kajakarzy z kwalifikacją olimpijską

 • Sport
 • date_range Sobota, 2021.05.08 22:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
Klaudia Zwolińska - czwarta, Krzysztof Majerczak - także z paszportem do Tokio

fot. Ambra75 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/de/Dora_Baltea_Ivrea_Italia_9.jpg

Kajakarz górski Krzysztof Majerczak wystartuje w igrzyskach w Tokio w slalomie K1. Kwalifikację zapewniło mu 12. miejsce w mistrzostwach Europy we włoskiej Ivrei. W konkurencji kobiet tuż za podium uplasowała się Klaudia Zwolińska, która także pojedzie na igrzyska.

Tytuły mistrzowskie zdobyli Czech Vit Prindis i Austriaczka Corinna Kuhnle.

W sobotę w Ivrei w K1 mężczyzn i kobiet do wzięcia była jedna przepustka olimpijska dla tego kraju, który jej nie wywalczył w mistrzostwach świata w hiszpańskiej miejscowości Seu d’Urgell w 2019 roku. Polacy nie musieli więc oglądać się na zawodników z 11 czołowych państw. Rywalizowali z Węgrami, Irlandią, Belgią i Ukrainą.

„Wszystko się rozstrzygnęło w półfinale. Krzysiek, który jest ubiegłorocznym wicemistrzem Europy młodzieżowców, zdobył kwalifikację, mimo że nie awansował do 10-osobowego finału. Wystarczyła 12. lokata w półfinale. Nasi bezpośredni rywale też nie weszli do finału” – komentuje wiceprezes PZKaj Bogusław Popiela.

Michał Pasiut zajął 27. miejsce, a Mateusz Polaczyk, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Pradze, pogrzebał swoje szanse już w czwartek, nie awansując do 40-osobowego półfinału.

W slalomie K1 kobiet Polki zapewniły sobie jedno miejsce startowe na igrzyskach już dwa lata temu w Seu d’Urgell, ale start w Ivrei był ważny ze względu na wewnętrzną rywalizację między Zwolińską a olimpijką z Londynu i Rio de Janeiro Natalią Pacierpnik. Lepsza okazała się młoda zawodniczka Startu Nowy Sącz, której do medalu zabrakło tylko 0,65 s. Pacierpnik zajęła 21. miejsce.

W niedzielę Zwolińska będzie jeszcze walczyła o kwalifikację w C1, podobnie jak druga z reprezentantek Polski Aleksandra Stach. W C1 mężczyzn na igrzyska pojedzie Grzegorz Hedwig, niezależnie od wyniku w Ivrei.

„W naszych wewnętrznych eliminacjach, na które składały się mistrzostwa świata w Hiszpanii, dwa Puchary Polski w Krakowie i te zawody w Ivrei, Grzegorz Hedwig osiągnął tak dużą przewagę nad Kacprem Sztubą i Szymonem Zawadzkim, że w niedzielę może sobie pozwolić na porażkę z nimi. Ale wierzę w Grzegorza. Jest w bardzo dobrej dyspozycji i pewnie będzie chciał powalczyć o finał, a może o coś więcej” – dodał Popiela.

Wyniki:

  K1 mężczyzn
 1. Vit Prindis (Czechy)     81,90 s
 2. Giovanni De Gennaro (Włochy) 82,65 
 3. Peter Kauzer (Słowenia)    82,92
...
12. Krzysztof Majerczak (Polska) odpadł w półfinale
27. Michał Pasiut (Polska)    odpadł w półfinale
 . Mateusz Polaczyk (Polska)   odpadł w eliminacjach

  K1 kobiet
 1. Corinna Kuhnle (Austria)   91,42 s
 2. Eva Tercelj (Słowenia)    91,89
 3. Ricarda Funk (Niemcy)     95,34
 4. Klaudia Zwolińska (Polska)  95,99
...
21. Natalia Pacierpnik (Polska)  odpadła w półfinale
 . Dominika Brzeska (Polska)   odpadła w eliminacjach

PAP/MS/RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię