Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Włamanie do przeszłości”- listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema w nowym słuchowisku Radia Kraków

13 września o godz. 19:05 w stulecie urodzin Stanisława Lema premiera nowego słuchowiska Radia Kraków pt. "Włamanie do przeszłości". Lidia Bogaczówna - aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego i Juliusz Chrząstowski - aktor Narodowego Starego Teatru interpretują listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema. Słuchowisko w reżyserii Ewy Ziembli oparte jest na książce 'Boli tylko, gdy się śmieję...", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W latach 80. Stanisław Lem zamieszkał z rodziną w Wiedniu i korespondował z Ewą Lipską, która mieszkała w Krakowie. Czarny humor i zabawy językowe pozwalały komentować niewesołą rzeczywistość późnego PRL-u, zimnej wojny, świat literacki i Kraków.

Pełne autoironii listy to zapis uporczywych zmagań z codziennością i chorobą, a także przyjaźni poetki z całą rodziną Lemów.
„Te listy, podobnie jak stare fotografie, wydobył z zakurzonych kartonów i pudełek Tomasz Lem. W mojej pamięci zachowały się z nich jedynie melancholijne strzępy wydarzeń, opisy zabawnych historyjek, sytuacji epizodów. Zaglądam do nich z lękiem i nieśmiałością. Miałam poczucie, że włamuję się do przeszłości, do tego czego już nie ma, co bezpowrotnie minęło i stało się jedynie tęsknotą wspomnień” - pisze we wstępie do książki Ewa Lipska.
Rozmawialiśmy o wszystkim a listy przez przypadek odnalazł Tomasz Lem - mówi poetka Ewa Lipska Ewa Ziembla - reżyserka i autorka scenariusza radiowej adaptacji listów, nadała im formę rozmowy. Słyszymy błyskotliwy dialog i przybijający przez niego śmiech. „Bardzo bliskie jest mi poczucie humoru Ewy Lipskiej" - przekonuje Lidia Bogaczówna, która wciela się w rolę poetki. Te listy są szczególnie ważne ponieważ sztuka epistolarna jest dziś w zaniku- mówi aktor Narodowego Starego Teatru - Juliusz Chrząstowski, wcielający się w rolę Stanisława Lema
Ewa Lipska – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych, autorka tekstów piosenek, felietonistka. Autorka kilkudziesięciu książek poetyckich i jednej powieści „Sefer”. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Jest członkiem polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, Nagrodą Literacką Gdynia Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia ,Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2019). W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Do tej pory ukazało się ponad 40 obcojęzycznych wyborów wierszy poetki
Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
Autor:
Katarzyna Fortuna

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię