
Zimne opowiadania
Przekład Tomasz Pindel
Universitas 2014
Ta książką oficyna Universitas rozpoczyna serię „Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej”, w której prezentować będzie wybitne dzieła pisarzy z Ameryki Łacińskiej, nigdy wcześniej nie wydane w Polsce.
Zbiór opowiadań nieznanego dotąd w Polsce kubańskiego pisarza i tłumacza. To dwa tomy: "Zimne opowiadania" i "Tan, który przyszedł mnie zbawić", dość jednorodne stylistycznie, pełne groteski, absurdu, czarnego humoru, surrealistycznych opisów. Treści, czasem miniaturowych, tekstów nie da się oddzielić od biografii autora, prześladowanego na Kubie za swój homoseksualizm, objętego w końcu zakazem publikowania.
Piñera na wiele sposobów próbuje ukazać nam piekło istnienia. Stara się oswoić z bezwzględnością upływu czasu, który niewiele daje i więcej zabiera. Przygląda się ludzkiemu ciału. Wszelkiej maści szarlatanom i dziwakom. Opisuje sytuacje skrajne i oddaje w nich dramaty, - to cytat z opowiadania "Konflikt" - . Ta książka nasycona jest grozą, drapieżną groteską i czarnym humorem. Rozsadza każde z opowiadań tym, iż nie przewidujemy jego końca, niezbyt też pojmujemy strukturę. Język igra niebezpiecznie między złowieszczą metaforą a okrucieństwem przyziemnych prawd. (Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem.pl)
Virgilio Piñera (1912-1979), dramaturg i prozaik, przed rewolucją castrowską związany z literackim światkiem Kuby i Argentyny, sławą i uznaniem cieszył przez kilka raptem lat. Prześladowany za orientację seksualną został objęty całkowitym zakazem publikacji na Kubie i dopiero pośmiertnie zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych twórców literatury latynoskiej ubiegłego wieku.