Wystawa prac Anny VanMatre przygotowanych z myślą o ekspozycji w Żydowskim Muzeum Galicja, poświęconych członkom krakowskiej Żydowskiej Organizacji Bojowej. Artystka zadedykowała je kilkunastu osobom: młodym kobietom i mężczyznom, którzy mimo braku jakiejkolwiek nadziei na zwycięstwo, podjęli walkę z okupantem podczas II wojny światowej. W obliczu niemieckiej polityki masowej zagłady Żydów, po utworzeniu w Krakowie getta i po pierwszych deportacjach do obozu zagłady w Bełżcu z czerwca 1942 roku, ci młodzi ludzie zorganizowali się i przeprowadzili poza terenem getta szereg akcji dywersyjnych i bojowych wymierzonych w Niemców. Większość młodych żydowskich bojowników zginęła w walce lub została schwytana i rozstrzelana.

Przygotowując wystawę, artystka korzystała z informacji zawartych w książce Katarzyny Zimmerer „Kronika zamordowanego świata” oraz z rad jej autorki.

Prezentowana seria prac wpisuje się w nową strategię artystyczną Anny VanMatre, polegającą na dedykowaniu poszczególnych cykli ludziom lub grupom walczącym w obronie najistotniejszych spraw i idei. Prace mają charakter ekspresyjno-abstrakcyjny, łącząc komputerowo przekomponowaną fotografię z rysunkiem.

W ramach wystawy pokazana zostanie również wielkoformatowa praca poświęcona Janowi Karskiemu i zatytułowana Tym, którzy ostrzegają… W 2020 roku przypada 20. rocznica śmierci Karskiego, którego artystka poznała w ostatnich latach jego życia.

Jan Karski był legendarnym emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. W swoich raportach przygotowywanych dla władz na emigracji oraz dla aliantów opisywał los i zagładę Żydów na okupowanych ziemiach polskich. Jego raporty były jednymi z pierwszych informacji o Holokauście, jakie dotarły na Zachód. Po zakończeniu wojny Karski pozostał na emigracji. Jako profesor nauk politycznych wykładał na amerykańskich uniwersytetach.  Jan Karski został dwukrotnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari, otrzymał także Order Orła Białego. W 1982 roku Instytut Yad Vashem przyznał Karskiemu tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w roku 1994 nadano mu honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 roku był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

Anna VanMatre ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Na wystawie i w towarzyszącym jej katalogu wykorzystano również rysunki wykonane przez Tomasza Wiatra.