Kraków to stereotypowo miasto kultury i sztuki, ale i „dulszczyzny” i drobnomieszczaństwa. Tutaj głośno nie mówi się o pewnych sprawach, tutaj problemy załatwia się w domowym zaciszu, a przed niepowołanym wzrokiem chowa pewne kwestie za muślinową firanką….
Czy na pewno? W trakcie naszego spaceru ruszymy śladem miejsc „rewolucyjnych”. Odwiedzimy miejsca, gdzie zaczęły się różnorodne manifestacje: ulicę związaną ze Stanisławem Pyjasem, kawiarnię gdzie bywał prawdziwy szatan – Stanisław Przybyszewski, czy plac, gdzie w okresie międzywojennym protestowali studenci Akademii Sztuk Pięknych. Wspólnie poszukamy w Krakowie miejsc, gdzie – poprzez protesty i manifestacje – kształtowała się współczesna historia naszego miasta.
Prowadzenie: Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Na co dzień pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie, jako specjalistka ds. edukacji. Publikowała między innymi w „Szumie”, „Obiegu”, „Contemporary Lynx”, „Miesięczniku Znak” czy magazynie Pavilionesque, oraz w katalogach wystaw. Ukończyła kulturoznawstwo o specjalności kultura współczesna (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie doktorantka tej uczelni, zajmuje się działaniami młodych kuratorów na terenie Katowic i Krakowa. Interesuje się pamięcią, refleksją nad instytucjami sztuki, strategiami kuratorskimi, młodą sztuką, a także związkami pomiędzy sztuką współczesną a grozą, widmologią, magią i tradycją romantyczną.
Kamil Kuitkowski – kurator sztuk wizualnych, koordynator wystaw i innych wydarzeń artystycznych. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ostatecznie porzucił ścieżkę własnej twórczości plastycznej na rzecz współpracy z innymi artystami. Kurator i organizator wielu krajowych i międzynarodowych wystaw, pracował jako kurator Fundacji Razem Pamoja organizując jej działalność w Polsce i Kenii oraz jako kurator Shefter Gallery i jej rocznego programu. Poza koordynacją wystaw w Cricotece aktywny jako współpracownik mniejszych galerii i niezależnych przestrzeni sztuki prezentujących najświeższe dokonania polskich twórców.
Ważne informacje:
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Wydarzenie bezpłatne.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Informacje i zapisy: [email protected]
• Miejsce rozpoczęcia spaceru: ul. Sienna 7.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych Miesiąca Fotografii w Krakowie 2021 przygotowanego we współpracy z partnerami: Cricoteką oraz Muzeum Fotografii w Krakowie.
- A
- A
- A
Spacer po Krakowie śladami rewolucji
Zapraszamy do MuFo na warsztaty dla młodzieży i seniorów
Autor:
Wioleta Rapacz
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze