W czasie wakacyjnych warsztatów dla rodzin inspirujemy do aktywności w gronie bliskich, w kontakcie z naturą i za pan brat z kulturą. Szukamy tego, co wspólne i wyjątkowe, ważne dla naszych rodzin i dla nas samych. Rozwijamy zaradność, poczucie sprawczości i kompetencji, umiejętność twórczego radzenia sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Dajemy ujście energii, ładujemy baterie i przekraczamy ramy wystawy – symbolicznie oraz dosłownie, wychodząc z działaniami w przestrzeń podwórka przy ulicy Krakowskiej 46.

 

2 lipca | Miejscy ogrodnicy

W pierwszą rodzinną sobotę w POWERBANKU zamienimy muzealne podwórko… w ogród z warzywami! W sercu wielkiego miasta będziemy pracować z ziemią, siać i sadzić jadalne rośliny. Wspólnie przygotujemy skrzynie do uprawy warzyw, zaizolujemy je i wypełnimy. Poznamy tajniki uprawy współrzędnej i kalendarza biodynamicznego. Przekonamy się, dlaczego marchewka lubi się z cebulą. Nauczymy się dbać o rośliny i w delikatny sposób obchodzić z sadzonkami. Z odzyskanych butelek PET wykonamy samonawadniające się doniczki, w których zabierzemy do domu własne rozsady. Zaczątki kolejnych ogrodów?

Więcej informacji na temat warsztatów oraz formularz zapisów w wydarzeniu:

https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/rodzinnie-miejscy-ogrodnicy

 

23 lipca| Letnie (na)stroje

W drugą sobotę dla rodzin weźmiemy na warsztat ubrania. Przyjrzymy się związkom między strojem i nastrojem. Zastanowimy się, czego potrzebujemy, by poczuć klimat przyjemnego lata. I jak za pomocą garderoby możemy wyrazić siebie. Zainspirowani dawnymi klockami do druku na tkaninach oraz barwnymi chustami z wystawy POWERBANK / siła kobiet wykonamy własne pieczątki z motywami oddającymi wakacyjne emocje i letnie nastroje. Za ich pomocą skomponujemy i odbijemy autorskie wzory. Będziemy drukować na bawełnianych koszulkach. Użyjemy techniki druku blokowego i farb odpornych na spieranie.

Więcej informacji na temat warsztatów oraz formularz zapisów w wydarzeniu:

https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/rodzinnie-letnie-na-stroje

 

13 sierpnia | Niezłe ziółko

Trzecia sobota z warsztatami rodzinnymi będzie pachnąca jak zioła z letnich łąk i jak polne kwiaty kolorowa. Rozglądając się uważnie wokół siebie wejdziemy w świat roślin z charakterem, pełnych mocy, które rozgościły się w kulturze i zostały potwierdzone przez medycynę. Podążymy śladem wskazówek zebranych przez Lutosławę Haję – etnografkę związaną z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. Odwiedzimy tajemniczą zielarkę, która pomoże nam zrozumieć rolę ziół w tradycji wsi oraz wielką siłę symboli. Zastanowimy się, jak żyć z roślinami zielarskimi w zgodzie, odpowiedzialnie korzystać z ich potencjału. Stworzymy rodzinne banki ziołowej mocy i bazujące na nich przepisy na przyciągnięcie potrzebnego i chcianego lub pożegnanie się z przykrym i kłopotliwym.

Więcej informacji na temat warsztatów oraz formularz zapisów w wydarzeniu:

 https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/rodzinnie-niezle-ziolko

 

27 sierpnia | Z jednej gliny?

W ostatnią sobotę wakacji spotkamy się przy wspólnym stole. Przyjrzymy się naczyniom o różnych kształtach i zastosowaniach. Zastanowimy się, co z nich jadano, zanim trafiły do muzeum. Przywołamy wspomnienia smaków związanych z bliskimi nam osobami, towarzyszących wyjątkowym chwilom. Czy dzielimy z innymi członkami rodziny ten sam apetyt, sposób jedzenia lub kulinarne upodobania? Nawet jeśli nie jesteśmy z jednej gliny, możemy razem zaprojektować i ulepić miskę – wyjątkową oprawę łączącej naszą rodzinę potrawy. Wykonamy ją z gliny, techniką wygniatania z kuli. Ozdobimy angobami – kolorowymi glinkami.

Po zakończeniu warsztatów wszystkie miski zostaną wysuszone, a następnie dwukrotnie wypalone w piecu ceramicznym. Przed drugim wypałem pokryjemy je transparentnym szkliwem przeznaczonym do kontaktu z produktami spożywczymi. Będzie można je odebrać z Muzeum na początku nowego roku szkolnego. A potem używać – podawać i jeść z nich dania, z myślą o których zostały stworzone.

 

Więcej informacji na temat warsztatów oraz formularz zapisów w wydarzeniu:

https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/rodzinnie-z-jednej-gliny

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Godziny: godz. 11.30-13.30 (I grupa), 15.00-17.00 (II grupa). Warsztaty w I grupie będą tłumaczone na język ukraiński.
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami, których zapraszamy do aktywnego udziału
  • Cena: 30 pln (pierwsze dziecko), 20 pln (drugie i kolejne dzieci), opiekunowie towarzyszą dzieciom bezpłatnie
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku, za udział w warsztatach zapłacą 1 zł (w oparciu o dowód przekroczenia granicy od daty 24.02.2022 r.).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022