„Portret Marii Pareńskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, reprodukcja dzięki uprzejmości MNK
To inauguracja projektu „Wyspiański. Aneks”, w ramach którego na krakowskiej wystawie artysty co kilka miesięcy będą prezentowane jego prace z kolekcji zewnętrznych. Atrakcją pierwszej odsłony „Aneksu” będzie spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką książek „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” oraz „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Zapraszamy w czwartek 15 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny! A już od piątku do niedzieli bilety na „Wyspiańskiego” w promocyjnych cenach.
– W Muzeum Narodowym w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku otwarliśmy ekspozycję „Wyspiański”. To najobszerniejsza wystawa monograficzna autora „Wesela” w historii polskiego muzealnictwa. W siedmiu salach prezentujemy ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów od lat tu przechowywanych. Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane – mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.
Cykl pokazów zatytułowany „Wyspiański. Aneks” zainauguruje 15 marca prezentacja dwóch pastelowych portretów sióstr Pareńskich. Starsza, Maria, była pierwowzorem Maryny, z którą w „Weselu” prowadził zalotne rozmowy Poeta (Kazimierz Przerwa-Tetmajer). Datowany na rok 1902 „Portret Marii Pareńskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu ukazuje ją jako femme fatale przełomu wieków, w burzy rozpuszczonych włosów i z nieco dzikim spojrzeniem. Replika pastelu Stanisława Wyspiańskiego „Portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej z synem Stanisławem” z roku 1905 pochodzi z kolekcji prywatnej i uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów ujęcia tematu macierzyństwa w twórczości Wyspiańskiego obok portretów żony karmiącej synka. Weselna „Zosia” została małżonką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Oba portrety można będzie oglądać w sali „Nie Paryż, tylko Kraków” do 13 maja 2018 roku.
Replika pastelu Stanisława Wyspiańskiego z roku 1905, Żeleńska z dzieckiem. (Portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej z synem Stanisławem)
pastel, papier. Własność prywatna. Reprodukacja dzięki uprzejmości MNK
Losy niezwykłych sióstr, malowanych przez Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza, Włodzimierza Tetmajera i Witkacego, przybliży Monika Śliwińska, autorka książek biograficznych o pannach Pareńskich oraz o Stanisławie Wyspiańskim. Spotkanie z nią rozpocznie się w czwartek 15 marca w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 o godz. 18.00. Wstęp wolny! A już w weekend kolejna okazja do zwiedzenia wystawy „Wyspiański” w przyjaznych cenach: w piątek, sobotę i niedzielę 16, 17 i 18 marca można kupić bilet normalny (koszt: 20 zł) w cenie ulgowego (10 zł). Bilet uprawnia także do zwiedzenia wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz” w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej.
Podczas kolejnych odsłon „Aneksu” widzowie będą mogli zobaczyć rzadko prezentowane publicznie prace Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji prywatnych, m.in. projekty do dekoracji Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie oraz rysunkowe portrety Mietka, synka artysty, w czterech ujęciach.
Muzyka przy lampce wina w krużgankach Domu Jana Matejki
Akcentów z młodopolskiego Krakowa nie braknie także w czwartkowy wieczór w Domu Jana Matejki, oddziale MNK przy ul. Floriańskiej. O godz. 18.00 rozpocznie się tam pierwszy z cyklu koncertów kameralnych „Muzyka i przestrzeń domu”. Przy lampce wina będzie można posłuchać artystów z reVerb Ensamble: Anny Kruk (skrzypce), Piotra Gacha (wiolonczela), Jacka Stolarczyka (skrzypce) oraz Izabeli Kozak (skrzypce, gościnnie). Rozpoczną występ od kwartetu smyczkowego A-dur Władysława Żeleńskiego, ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego i teścia Zofii Pareńskiej. W repertuarze wieczoru także pieśni Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza w transkrypcji na kwartet smyczkowy oraz suita G-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Bilety w cenie 20 zł.
Imieniny Józefa Mehoffera
W najbliższy weekend w Domu Józefa Mehoffera, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Krupniczej, będziemy świętować urodziny jego patrona. Jak co roku nie zabraknie koncertów, twórczych zabaw dla dzieci oraz zwiedzania z przewodnikiem. Imieninowe atrakcje zaczynamy właśnie od spotkania na wystawie w sobotę 17 marca o godz. 14.00 (oprowadzanie odbędzie się w cenie biletu na ekspozycję). Tego samego dnia o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy Radosława Goździkowskiego.
W niedzielne przedpołudnie szczególne ciepło zapraszamy dzieci – od godz. 11.00 do 13.00 będziemy projektować laurkę dla solenizanta, a o 13.00 zabierzemy się za przygotowywanie kukiełek Marzanny. Na godz. 15.30 kurator Beata Studziżba-Kubalska zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”. Warto bowiem pamiętać, że na długo zanim dom kupił Józef Mehoffer, mieszkali w nim państwo Wyspiańscy, tu właśnie przyszedł na świat ich genialny syn Stanisław.
Imieninowy weekend zakończy przygotowany przez Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego koncert Małgorzaty Gołębiowskiej (skrzypce) i Pawła Domaradzkiego (fortepian). Zapraszamy na godz. 16.30, wstęp wolny!
jn/mat. prasowe MNK