Prawdziwy klejnot wdzięku, melodyjności i beztroskiego humoru. Wystawiona po raz pierwszy w Paryżu w 1843 odniosła oszałamiający sukces i szybko podbiła świat. Donizetti skomponował ją w rekordowym tempie, bo zaledwie w ciągu 11 dni. Na krakowskiej scenie dzieło Donizettiego wystawiono do tej pory dwukrotnie, w 1962 i 2007 roku.

Premiera „Don Pasquale” odbędzie się w Operze Krakowskiej 2 grudnia br. Spektakl reżyseruje Jerzy Stuhr i jest to jego pierwsza realizacja operowa. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, kostiumy są autorstwa Marii Balcerek, scenografię zaprojektowała Alicja Kokosińska. Ruch sceniczny opracował Jacek Tomasik, za przygotowanie chóru odpowiada Jacek Mentel, a za reżyserię światła Bogumił Palewicz.

W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. Mariusz Kwiecień z wielkim sukcesem kreował już rolę Malatesty w MET, a także w  Gran Teatre del Liceu  w Barcelonie. W obsadzie ponadto: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina), Jerzy Stuhr, Krzysztof Dekański (Notariusz). Solistom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Podstarzały bogaty mieszczanin Don Pasquale zamierza wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta, który oczekując na spadek po wuju, pragnie poślubić biedną Norinę. Don Pasquale knuje niecny plan i sam postanawia się ożenić. Na swego powiernika wybiera Doktora Malatestę, nie wiedząc, że ten prawdziwą sympatią darzy młodego Ernesta. Tym sposobem Malatesta, Norina i Ernesto, usiłują wystrychnąć Don Pasquale na dudka. Planują wiec zabawną intrygę…

Premiera w piątek 2 grudnia.

jn/mat.prasowe


Realizatorzy:
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Alicja Kokosińska
Kostiumy: Maria Balcerek
Ruch sceniczny: Jacek Tomasik
Reżyseria światła: Bogumił Palewicz
Kierownictwo chóru: Jacek Mentel