- A
- A
- A
Radio za żelazną kurtyną RECENZJA
Premiera słuchowiska w studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu KrakówJak wspominał przed premierą autor scenariusza, Mateusz Pakuła, stworzenie adaptacji radiowej Za żelazną kurtyną Anne Applebaum to zadanie karkołomne (ale i dlatego szczególnie ciekawe). Realizatorzy pracowali na narracji rzeczowej, pełnej historycznych faktów, dat, nazwisk – ustaleń z archiwów historii państw Europy Wschodniej pod kontrolą Związku Radzieckiego od roku 1944. Wyszli jednak z tego zadania obronną ręką, a kluczem do otwarcia na słuchowisko tekstu Applebaum był zabieg swoiście metateatralny: wybór tylko jednego rozdziału jej książki, poświęconego funkcjonowaniu stacji radiowych pod sowiecką kontrolą. Autor scenariusza, reżyserka, Ewa Ziembla i aktorzy Starego Teatru wydobyli także z tekstu Applebaum dużą dozę czarnego humoru pojawiającego się na styku mów oficjeli, powstających struktur socjalistycznych i życia codziennego słuchaczy .
Autoironiczna gra z medium radiowym toczy się w Radiu za żelazną kurtyną na kilku frontach. Najważniejszym z nich jest wydobycie tematu samego głosu ludzkiego (jego wiarygodności i mocy sprawczej) jako podstawowego narzędzia komunikacji. Cztery głosy, jakby spikerów radiowych (w tej roli: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski i Wiktor Loga-Skarczewski) wytwarzają dla słuchaczy skondensowany, dynamiczny strumień mowy: łamana fraza Applebaum podawana jest tu z ust do ust, czasem głosy spotykają się w chóralnych frazach komunikatów czy wystąpień oficjeli. Niezwykle istotne dla wydobycia na wierzch tej matni głosowej są wokalne aranżacje i inkantacje Jorgasa Skoliasa i Zuzanny Skolias. Radio działa tu nie tylko jako rodzaj przekaźnika historycznego miksu, udatnie eksponując procesy wytwarzania historii, ale i zostaje wyraźnie odsłonięte w roli tuby propagandowej, którą pełniło pod okupacją sowiecką. Tej opowieści radia o własnej historii nie brakuje także nuty powagi, znaczonej nokturnem cis-moll Chopina, utworem granym przez Władysława Szpilmana w ostatniej audycji Polskiego Radia w 1939 roku.
Na koniec łyżka dziegciu: brakowało mi w Radiu za żelazną kurtyną nieco szaleństwa formalnego, odwagi, trochę dezynwoltury w grze z inscenizacyjną i dźwiękową stroną słuchowiska. Radio działa jak dobrze naoliwiona, puszczona w ruch maszyna – bez eksperymentów i niespodzianek; z gładkim, powtarzalnym przebiegiem. Za to zmierza prosto do celu: ku gorzkiej, a zarazem przewrotnej puencie – śpiewanym w finale przez Zuzannę Skolias swoistym protest-songu o refrenie Człowiek nie musi wierzyć we wszystkie te mistyfikacje.
Joanna Jopek
Radio Kraków
Radio za żelazną kurtyną
na podstawie fragmentów książki Anne Applebaum Za żelazną kurtyną
adaptacja: Mateusz Pakuła,
reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja: Wojciech Gruszka
premiera: 25 X 2013
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:41
Juwenalia '78. Tak kiedyś bawili się studenci w Krakowie
-
08:55
Krystyna Zachwatowicz-Wajda świętuje 95. urodziny. "To, co zawsze było dla mnie ważne, to bezinteresowność"
-
08:15
Paweł Śliz: 30% obywateli nie chce ani PO, ani PiS. Żeby dokonać zmiany, musimy się zastanowić przy urnie
-
08:01
"Śmieszny staruszek" według Tadeusza Różewicza w Teatrze Groteska
-
07:49
Studenci przejmą Kraków. Dziś wielki korowód juwenaliowy
-
07:30
"Stare Miasto zrywa z betonem". Na ulicach w centrum Krakowa pojawią się nowe drzewa
-
07:13
1. liga piłkarska: Wisła Kraków zagra ze Stalą Stalowa Wola. TRANSMISJA
-
07:13
Kolejna odsłona sądeckiej afery podsłuchowej. "Liczymy na reakcję służb"
-
06:52
W piątek na maturze egzaminy z chemii i z języków mniejszości narodowych
-
06:35
W Małopolsce kolejny chłodny i deszczowy dzień
-
06:17
Zatrucie czadem w Olkuszu. Do szpitala trafiły cztery osoby
-
06:10
Jedna osoba zginęła w tragicznym wypadku koło Krakowa
-
06:02
Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej, od północy cisza. Jest ostatni sondaż
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze