|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oscary 2021 rozdane. Wielki sukces "Nomadland"

"Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao został tryumfatorem tegorocznej gali Oscarów. W Los Angeles zakończyła się 93. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

fot: EPA/Chris Pizzello / POOL

Film był faworytem Oscarów. Opowiada o kobiecie, która wybrała wędrowne życie gdy straciła majątek w wyniku recesji. Obraz chińskiej reżyser otrzymał w sumie 3 statuetki. Uznano go za najlepszy film ubiegłego roku. Chloé Zhao otrzymała statuetkę dla najlepszego reżysera, a odtwórczyni roli głównej Frances McDormand - dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Chloe Zhao, która została drugą kobietą w historii nagrodzoną za reżyserię, dziękowała społeczności koczowników, o której opowiada jej film. "Dziękuję wszystkim, których spotkaliśmy w drodze za to, że pokazaliście nam czym jest niezłomność oraz nadzieja i przypomnieliście jak wygląda prawdziwa dobroć" - mówiła.

Po raz drugi najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Anthony Hopkins. Pierwszy raz otrzymał on Oscara w 1992 roku za rolę Hannibala Lectera w filmie "Milczenie owiec". Tym razem Akademia wyróżniła jego tytułową rolę w filmie "Ojciec", który został uhonorowany także za najlepszy scenariusz adaptowany. 83-letni brytyjski aktor został najstarszym laureatem Oskara w historii nagród. Nie był obecny na uroczystości.

Wśród aktorów drugoplanowych wyróżnieni zostali pochodząca z Korei Południowej Yuh-Jung Youn za rolę w filmie "Minari" oraz Daniel Kaluuya za rolę w filmie "Judas and the Black Messiah".

Najlepszym filmem międzynarodowym została duńska propozycja "Na Rauszu" w reżyserii Thomasa Vinterberga, a najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym - "Czego nauczyła mnie ośmiornica" w reżyserii Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda.

Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny zdobył film "Obiecująca. Młoda. Kobieta." w reżyserii Emerald Fennell. Autorem scenariusza jest także Emerald Fennell.

Biograficzny film "Ma Rainey: Matka bluesa" w reżyserii George'a C. Wolfe'a został wyróżniony w dwóch kategoriach: za charakteryzację i za najlepsze kostiumy. Dwie statuetki zdobył także "Mank" Davida Finchera - za scenografię i zdjęcia. Za najlepsze efekty specjalne wyróżniono film "Tenet" w reżyserii Christophera Nolana, za montaż - "Sound of Metal" w reżyserii Dariusa Mardera, a za muzykę - "Co w duszy gra" w reżyserii Pete'a Doctera.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna gala różniła się od poprzednich. W tym roku nie było gospodarza ceremonii oraz publiczności. By zwiększyć dystans pomiędzy uczestnikami, ceremonia odbywała się w dwóch miejscach - Teatrze Dolby w Hollywood i historycznej stacji kolejowej Union Station.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

IAR/ko

100%
0%