Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marki Radia Kraków za 2014 rok wręczone

  • Kultura
  • date_range Środa, 2015.02.25 13:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
Wśród laureatów nie zabrakło najważniejszych krakowskich instytucji kultury: od Muzeum Narodowego w Krakowie po PWM.

Prezes Radia Kraków Marcin Pulit i Wiceprezes RK Janusz Andrzejowski wręczają nagrody Marki Radia Kraków

Marka Radia Kraków

Za nami wielkie teatralne emocje i uroczystość wręczenia nagród Supermarki i  Marki Radia Kraków za 2014 rok. Wśród laureatów nie zabrakło najważniejszych krakowskich instytucji kultury: od Muzeum Narodowego w Krakowie po PWM. Nagradzaliśmy spektakle teatralne, głośne wystawy, ale także książki czy projekty naukowe.

SUPERMARKĘ za rok 2014 otrzymał Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Nagrodę odebrała Natalia Zarzecka, która powiedziała m.in. "Ostatni rok był dla Cricoteki przełomowym. Zakończone zostały prace nad budową nowej siedziby, a we wrześniu odbyło się jej uroczyste otwarcie i choć kwestie związane z inwestycją dominowały w naszej działalności, w 2014 roku Cricoteka wytrwale pracowała nad nowym programem. Udało się nam zorganizować lub współorganizować 9 wystaw, odbyło się ponad 40 spektakli, projekcji, spotkań. Bardzo szeroko poszerzyliśmy swój program edukacyjny. SUPERMARKA jest ukoronowaniem pracy całego zespołu Cricoteki, któremu pragnę  gorąco podziękować za wiarę, trud włożony w przezwyciężenie kolejnych trudności, które stawały na drodze do stworzenia nowej siedziby w takiej formie, jaką mogą państwo odwiedzać dzisiaj. Jestem doprawdy zaszczycona mogą odebrać tę nagrodę na początku kolejnego, pełnego wyzwań roku. Roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Kantora. Mamy nadzieję nie zawieźć pokładanych w nas oczekiwań. Jeszcze raz bardzo dziękuję państwu : za to, że nas odwiedzają oraz państwu za to,  że nas doceniają i przyjaciołom za to, że cały czas z nami są."

Wręczliśmy także Marki Radia Kraków za cały 2014 rok.

Luty: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Wystawy „Władysław Hasior, Europejski Rauschenberg?”, Rune Eraker „Wysiedlenie”, Wisława Szymborska „Kolaże”, Alina Dawidowicz „Cały świat w małych obrazkach”.

Nagrodę odbierała Monika Kozioł, która m.in. powiedziała: „W imieniu dyrekcji oraz całego zespołu MOCAK-u chciałabym bardzo serdecznie podziękować za to wyróżnienie. Może uprzedzę fakty, bo to nie jedyna Marka Radia Kraków, którą zdobyliśmy w zeszłym roku, Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Tak naprawdę jest to dla nas takie utwierdzenie, że to co robimy ma sens. Bardzo dziękuję”.

Marzec: Nagrodziliśmy aż cztery instytucje za trzy publikacje, poświęcone współczesnje sztuce tańca.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, za książkę „Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą”.

Wydawnictwo Ha!art za „Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym”. Nagrodę odebrał redaktor naczelny Piotr Marecki, który powiedział m.in.: „6 lat temu udało się nam uruchomić serię, która produkuje, można powiedzieć, wiedzę na temat teatru współczesnego, tańca i w imieniu redaktorek: Jadwigi Majewskiej, a także redaktorki serii Igi Gańczarczyk, a także w imieniu całego zespołu”.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut sztuki i Tańca, za ksiązkę „Terpsychora w tenisówkach”, Adam Radzikowski wydawca, powiedział m.in.  „Dla wydawcy zawsze największą przyjemnością i satysfakcją jest jeżeli książka, która wydaje znajduje uznanie w oczach czytelników. Ale równie satysfakcjonujące jest uznanie, tak jak w tym przypadku, przez  grono fachowców. Bardzo za to serdecznie dziękuję Państwu”.

Kwiecień: nagrodziliśmy Muzeum Narodowe w Krakowie, „Stanley Kubrick” i „Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja”.

Nagrodę odebrała dyrektor Zofia Gołubiew, która m.in. powiedziała: „Oczywiście to jest praca moich kolegów, którzy są tutaj ze mną. Także za to im również dziękuję. Dziękuję Radiu Kraków, które rzeczywiście, po raz już chyba czwarty, czy piąty, nas nagradza Marką. A gratuluję wszystkim, którzy dostali te Marki. Dziękuję bardzo”.

Maj: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wystawa „Zbrodnia w sztuce”.

Nagrodę odbierała Monika Kozioł, kurator wystawy, która powiedziała m.in. : „ To jest bardzo ważne dla nas wyróżnienie, zwłaszcza za wystawę „Zbrodnia w sztuce”, ponieważ ona należy do naszego flagowego cyklu wystaw, które zawsze otwieramy w maju. Może zapowiem i zaproszę Państwa na wystawę, którą otworzymy w tym roku będzie to gender w sztuce. Zapraszam serdecznie”.

Czerwiec: nagrodziliśmy PWST za książkę „Aktorstwo polskie generacje”.

Nagrodę odbierała rektor Ewa Kutryś i autorka książki Beata Guczalska, która powiedziała m.in. „Moja książka opisuje aktorów, ale przede wszystkim są to krakowscy aktorzy, których staram się opisać z uwagą, z miłością, z podziwem i którym właściwie zawdzięczam,  że ta książka powstała.  Również panu profesorowi Jerzemu Stuhrowi”.

Lipiec: Teatr Łaźnia Nowa, Spektakl „Najwyraźniej nie był pan 13-letnią dziewczynką”.

Nagrodę odbierał dyrektor Bartosz Szydłowski, który powiedział m.in.: ”Zacytuję klasyka : The world is full of surprised. To powiedział  reżyser Pawlikowski odbierając Oscara i ja się właśnie w ten sposób czuję odbierając Markę Radia Kraków. Gratulacje dla wszystkich laureatów, gratulacje dla Igi Ganczarczyk, która wyreżyserowała spektakl. Gratulacje dla całej ekipy realizatorów, dla wszystkich 13-letnich i nie tylko 13-letnich dziewczynek, które do dzisiaj – bo do dzisiaj ten spektakl jest, które uwodzą widzów i zabierają w swój zaczarowany świat. Chciałam też pogratulować panie Prezesie panu, prezesowi Marki Kraków, Marki, która promuje także Markę samego radia. Fantastyczny pomysł. Dziękuję bardzo”.  

Sierpień: Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Kultury Żydowskiej.

Nagrodę odebrał dyrektor Janusz Makuch, który powiedział m.in. : „Pouczeni dyrektywą radia Kraków, której bardzo dziękujmy za przyznanie nam Marki, by mowa była krótka, pragnę powiedzieć, że w sposób wręcz niewyrażalny jesteśmy wdzięczni”.

Głos zabrała także Kornelia Binicewicz, która powiedziała m.in. : „Dziękujemy bardzo, zwłaszcza, że czujemy się związani z Radiem Kraków. To dobra Marka i my również czujemy się dobrą marką jako Festiwal Kultury Żydowskiej, także dobre towarzystwo. Dziękujemy bardzo”.

Wrzesień: Muzeum Etnograficzne, Wystawa „Spotkanie.Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie”.

Nagrodę odbierała Magdalena Zych, która powiedziała m.in. : ”Dziękuję w imieniu Muzeum Etnograficznego za to wyróżnienie. Ono przypada także metodom prac etnograficznym, dlatego że wystawa była możliwa dzięki natrafieniu przez badaczy we Lwowie na drzeworyty, które nie były znane, mieliśmy szansę je pokazać. I cieszy nas również dzielenie tej nagrody z Cricoteką, z którą w roku Kantora będziemy współpracować i cieszymy się na tę współpracę. Dziękujemy”.

Październik: Galeria Starmach, Wystawa prac Mariana Warzechy „Collage 1946-1949”. Nagrodę odebrał Andrzej Starmach, który powiedział m.in. : „Oscary były przywołane, ja się  powołam na Hitchcocka : Dziękuję”.

Listopad: Muzeum Narodowe (Opera Krakowska), „Przestrzeń opery. Polscy scenografowie opery XX i XXI wieku”.

Nagrodę odebrała dyrektor Zofia Gołubiew , która powiedziała m.in. „ To, że przestrzeń opery została przywołana dzisiaj po spektaklu „Kontrabasisty”, to chyba nie ma wątpliwości, że to jest jakieś połączenie. Bardzo serdecznie dziękuję Radiu Kraków, dziękuję jury, dziękuję wszystkim Państwa za brawa, które już dostaliśmy, ale przede wszystkim nieobecnemu dyrektorowi Bogusławowi Nowakowi i pani Kasi Sanockiej, która była fantastycznym kuratorem  i autorką scenariusza tej wystawy”.

Grudzień:  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Grudniowe Premiery w Narodowym Starym Teatrze: „Król Lear”, w reż. jana Klaty i „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu” w reż. Moniki Strzępki.

Nagrodę odebrał Maciej Zieliński, szef promocji Narodowego Starego Teatru, który powiedział m.in.: „Dziękuję bardzo za wyróżnienie w imieniu naszego Narodowego Starego Teatru. Chodźcie do teatru, bo bardzo, tym bardziej w grudniu, tak paskudnym miesiącu, kiedy pył zawieszony w Krakowie nie daje żyć, a dwie premiery tak zacne. Dziękuję bardzo”.


oprac RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię