|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

MNK od 2 lutego czeka na swoich gości!

Wystawa MOC MUZEUM, Gmach Główny MNK, fot. Łukasz Słowiński

Nareszcie! Muzeum Narodowe w Krakowie czeka na swoich gości już od wtorku 2 lutego. Przypominamy też, że każdy wtorek jest dniem bezpłatnego wstępu do galerii stałych. Oto, co można zobaczyć w naszych oddziałach.

 

W Gmachu Głównym dostępne są aż dwie wspaniałe wystawy. W Sali wystaw na parterze zobaczymy ekspozycję zatytułowaną „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689-1775)”. Jest to opowieść o artyście, który swym talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu. Bogata prezentacja dorobku Szymona Czechowicza, ale też kilkudziesięciu innych artystów tamtej epoki – w sumie ponad 200 dzieł – to wyjątkowa okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku. Wystawa będzie otwarta do 21 lutego.

Z kolei na I piętrze Gmachu Głównego na widzów czeka eksperymentalna wystawa „MOC MUZEUM”, na której znalazły się dzieła takich artystek i artystów jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Aleksander Gierymski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski. Umieszczono je tam po to, by pokazać, jaki wpływ mają na nasze zmysły i ciało, czego doświadczamy na wystawach, jak nasze zanurzenie w kulturze wpływa na nasz odbiór sztuki. Przecież nie raz czuliśmy się zagubieni, oszołomieni, wprowadzeni w błąd, zmęczeni nadmiarem, spragnieni i marzący, by wreszcie ustąpił ból krzyża i nóg.
I też o tym jest „MOC MUZEUM”. Wystawa jest dostępna do 25 kwietnia.

„Marian Warzecha. Zbiór otwarty” to wystawa, którą można oglądać w Pawilonie Józefa Czapskiego do 14 marca.

Jest to największa do tej pory prezentacja twórczości Mariana Warzechy – malarza, rysownika, scenografa i teoretyka sztuki, jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej awangardy powojennej. Obejmuje blisko 60 dzieł z okresu ponad 50 lat – najstarsza z prezentowanych na wystawie prac powstała w 1947 roku, najmłodsza w 2000. Oprócz dzieł sztuki można także zobaczyć dokumenty związane z życiem i twórczością tego Krakowianina, który w ubiegłym roku obchodził 90. Urodziny.

Od 2  lutego w Sali Biblioteki Książąt Czartoryskich w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich dostępne są dwie wystawy oparte o cenne zasoby tej biblioteki.

Pokaz “Z książęcej kolekcji” obejmuje m.in. dokumenty pergaminowe ukazujące kształtowanie granic naszej Ojczyzny. Wśród nich znalazł się m.in. akt krakowski z 1525 roku, zwany potocznie hołdem pruskim. ; wydarzenie to z perspektywy lat oceniano jako początek upadku potęgi Rzeczypospolitej.

Natomiast wystawa “Portrety królewskie – Wazowie” prezentuje wybrane ryciny, ukazujące wizerunki kolejnych elekcyjnych królów Polski z dynastii Wazów. Wystawione portrety to dzieła wybitnych artystów niderlandzkich XVI–XVII wieku.

 

Już od 5 lutego w Dawnym Hotelu Cracovia – nowym oddziale MNK - będzie można obejrzeć wystawę  „Architektura muzyką przestrzeni” zorganizowaną we współpracy z Filharmonią w Szczecinie.

Wystawa jest analizą pięciu wybitnych sal koncertowych Europy, uzupełnioną fotografiami wydrukowanymi w technice 3D. Autorem zarówno wspomnianych fotografii, jak i całego projektu wystawy jest Robert Konieczny, jeden z najbardziej znanych polskich architektów, szef biura architektonicznego KWK Promes, zaliczonego do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie przez magazyn „Wallpaper”. Wystawa czynna do 2 maja, od czwartku do niedzieli, w godzinach pracy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego.

 

Uwaga! Aby zapewnić zwiedzającym bezpieczeństwo, przy wejściu do budynku umieszczono dozowniki z płynem odkażającym ręce, do obowiązkowego stosowania przez wszystkie osoby. Pracownicy ochrony i obsługi będą wyposażeni w przyłbice oraz maseczki. W miejscach ogólnodostępnych widoczne będą informacje w formie graficznej i opisowej wskazujące zasady ochrony oraz ograniczenia dla zwiedzających. Na wystawach będą obowiązywać limity wejść, a zwiedzanie będzie możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Przerwy techniczne związane z dezynfekcją sal będą codziennie o stałej porze.

Więcej informacji o aktualnych wystawach: https://mnk.pl/wystawy/czasowe

0%
0%