Radio Kraków

Kuchnia regionalna

W kuchni regionalnej: kluski szczypane z Zatora

  • date_range 2017-01-30
W "Kuchni regionalnej" mówiliśmy już o małopolskich kluskach kasianych, kudłatych, hałuskach i łazankach. Tym razem posłuchajcie o kluskach szczypanych. O przepisie na drożdżowe kluski szczypane z suszoną śliwką z Ewą Gancarczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Zatorze rozmawiała Kalina Szyszka-Treppa.

Żurek podolszański gotują tylko raz do roku

  • date_range 2017-01-20
W każdym regionie żurek smakuje inaczej. Co roku jednak na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wsi Podolsze gotowany jest jedyny w swoim rodzaju żurek podolszański. Relacje z wydarzenia zdawała Franciszka Jarosz - przewodnicząca koła gospodyń wiejskich i sołtys wsi Podolsze - w rozmowie z Kaliną Szyszką-Treppą. Posłuchaj:

Żegocińska sałatka z buraków, śledzi i grochu

  • date_range 2016-12-23
W "Kuchni regionalnej" pani Anna Gas opowiada Kalinie Szyszce-Treppie o daniu niezwykle intensywnym w smaku, bogatym w wartości odżywcze, a jednocześnie niedrogim. Tą potrawą jest sałatka z buraków, śledzi i grochu od wielu lat sporządzana w Żegocinie. Posłuchaj:

Pomysł na karpia... po świętach

  • date_range 2016-12-23
Zamrożony po świętach karp na pewno się nie zmarnuje! O karpiu duszonym w śmietanie z Janiną Zielińską z Zatora rozmawiała Kalina Szyszka-Treppa. Posłuchajcie:

Zator słynie z karpia...

  • date_range 2016-12-19
"Zator słynie z karpia" - tymi słowami rozpoczyna swoją wypowiedź burmistrz Zatora, Mariusz Makuch, w rozmowie z Kaliną Szyszką-Treppą. A ponieważ Wigilia już za parę dni w "Kuchni regionalnej" mówimy o przepisie na karpia po zatorsku. O tym jak przygotować tę potrawę, jak pozbyć się z karpia "mulastego" posmaku i dlaczego karp zatorski wyróżnia się spośród innych opowiadają Anna Kurzak z Koła Gospodyń Wielskich w Podolszy oraz Bernadeta Romanowska z Koło Gospodyń Wiejskich z Łowiczek.

O grochu z kapustą i grochu z wodą pieczarczaną

  • date_range 2016-12-12
W "Kuchni regionalnej" proponujemy przepis na wigilijny stół. O grochu z kapustą i grochu z wodą pieczarczaną opowiadają Bernadeta Romanowska i Maria Głąb z Koła Gospodyń Wiejskich w Łowiczkach.

Regionalny przepis świąteczny: łom budyniowy z Bełdna

  • date_range 2016-12-05
Znany jako blok albo łom - w zależności od regionu. Niezależnie od swojej nazwy, zawsze jest pyszny i słodki. W kuchni regionalnej opowiadamy o przyrządzanym w Bełdnie łomie budyniowym. Recepturę zdradza Anna Rogala w rozmowie z Kaliną Szyszką-Treppą. Idealna propozycja na święta!

W kuchni regionalnej: smalec żegociński

  • date_range 2016-11-28
W kuchni regionalnej proponujemy najbardziej popularne danie w Żegocinie. Inspirację czerpaliśmy z wyjątkowej - Żegocińskiej Książki Kucharskiej. O tej publikacji oraz o słynnym żegocińskim smalcu Kalinie Szyszce-Treppie opowiadali: pan Jan Marcinek - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie oraz pani Rozalia Bilska - członkini tego stowarzyszenia.

Zupa magiczna ze Stryszowa

  • date_range 2016-11-21
Absolutnie wyjątkowa potrawa o niecodziennym smaku i nazwie - zupa magiczna, której receptura została wymyślona w gminie Stryszów. Do degustacji i gotowania zachęca Lucyna Piętoń, a Maciej Szymanowski opowie o miejscu, w którym między innymi to danie jest przyrządzane. Jest to jedyny w Polsce inkubator kuchenny.

Flaki po małopolsku, czyli kasza jaglana z kutkami

  • date_range 2016-11-14
Flaki to potrawa uważna za narodową zarówno w Polsce jak i w Niemczech, Włoszech czy Francji. W kuchni regionalnej dowiedziemy, że na pewno istnieje polski, a więc i narodowy, odpowiednik flaków, wywodzący się z gminy Gdów. Jest to kasza jaglana z kutkami. Flaki to jednak zupa mająca swoich zwolenników ale też i przeciwników.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię