Radio Kraków

Kuchnia

Kluski kasiane z Witowa

  • date_range 2016-09-19
Kluski to z założenia potrawa robiona z mąki z dodatkiem jajek lub ziemniaków. Oczywiście, jest ich wiele rodzajów, a jak dużo rodzajów mąk, tak wiele przepisów. O kluskach, które nie powstają z mąki, a z kaszy, z prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Witowie, Elżbietą Watychą, rozmawiała Kalina Szyszka-Treppa. Posłuchaj

Ulubione potrawy regionalne mistrzów kuchni

  • date_range 2016-09-12
O ulubione potrawy lokalne Kalina Szyszka-Treppa postanowiła zapytać samych mistrzów - nagrodzonych przez Gault&Millau jeden z dwóch największych (obok Michelina) autorytetów kulinarnych w Europie. Co lubią jeść, a co gotować? W jaki sposób są przyznawane prestiżowe wyróżnienia kulinarne? Oto jest pytanie!

Tradycyjny rosół z Doliny Raby

  • date_range 2016-09-02
Rosół to danie serwowane na stołach w całej Polsce. Jest jednak miasto, gdzie rosół uważany jest za potrawę regionalną. Leży w Dolinie Raby. O historycznym rodowodzie rosołu pochodzącym z Nowego Wiśnicza Kalina Szyszka-Treppa rozmawiała z Anną Szewczyk z Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej w Chrostowej, Krzysztofem Kwaterą, prezesem Lokalnej Grupy Działania "Dolina Raby" oraz szefową kuchni z miejscowej restauracji, która wielokrotnie była laureatką corocznego Festiwalu Rosołu. Posłuchaj:

Wodzianka Kminkówka

  • date_range 2016-08-29
Zupa typu wodzianka to jedna z najprostszych do przyrządzenia zup. Wywar powstaje zwykle na bazie trzech składników. Choć jej skład jest skromny, górale potrafili ją tak przyrządzać, że nabierała wyrazistego smaku. Niegdyś gotowana prawie codziennie. Dziś rzadko spotykana. O wodziance kminkówce z mieszkanką Murzasichla, panią Zofią Łukaszczyk rozmawiała Kalina Szyszka-Treppa.

Zupa z zielonej sałaty

  • date_range 2016-08-22
Obecnie obserwujemy modę na kuchnię jarską i wegańską. Jednym z najbardziej nowoczesnych dań jest zupa z zielonej sałaty. Czy to danie jest jednak naprawdę nowatorskie? Okazuje się, że na Podhalu zupa z sałatą jest gotowana od wieków. O tej potrawie z panią Krystyną Szeligą z jednej z czorszytńskich bacówek rozmawiała Kalina Szyszka-Treppa.

Czym się różni kwaśnica od kapuśniaku?

  • date_range 2016-08-08
Czym się różni kwaśnica od popularnego kapuśniaku? Odpowiedź na to pozornie trudne pytanie jest oczywista dla każdego mieszkańca Podhala. Do kapuśniaku dodaje się także inne warzywa oprócz kapusty. O przepisie na kwaśnicę Kalinie Szyszce-Treppie opowiadała góralka, Zofia Łukaszczyk. Posłuchaj:

Małopolskie podpłomyki

  • date_range 2016-07-22
Podpłomyk to najstarsza forma chleba. Określany jest także pieczywem prymitywnym. Jednak to właśnie za tę prostotę tak bardzo polubił go Jan Paweł II. Na zadane przez Kalinę Szyszkę-Treppę pytanie, jaka potrawa jest najbardziej znana w Niegowici, odpowiada Maria Mleczko, przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Gdowie. Posłuchaj:

Łazańskie łazanki

  • date_range 2016-07-18
Łazanki to danie, które postrzegane jest jako zwyczajne i przeciętne. Kalinie Szyszce-Treppie udało się jednak odnaleźć miejsce w Polsce, gdzie ta potrawa traktowana jest ponad wszystkie inne dania. To małopolskie Łazany, z których łazanki się wywodzą.

Żur po małopolsku

  • date_range 2016-07-11
Żurek to jedna z najpopularniejszych zup w Polsce. Jednak w każdym domu smakuje inaczej. Nie jest to tylko kwestia różnych proporcji składników dodawanych podczas gotowania tej zupy. Powodem jest duża ilość rodzajów żurku.

Kluski na parze z sosem truskawkowym

  • date_range 2016-06-03
Sezon truskawkowy czas zacząć. Ale truskawki to nie tylko świeże owoce z bitą śmietąną i cukrem, lody i kremy, ale także koktajle i musy, którymi można np. polać tzw. paruchy, czyli kluski drożdżowe robione na parze. O tym tradycyjnym daniu, ale wciąż cieszącym się powodzeniem z Danutą Ścibor rozmawia Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię