
"Jej wszystkie życia"
Tłumaczenie Aleksandra Wolnicka
Czarna Owca 2014
Wszystko zaczyna w listopadzie 1910 roku. W angielskim domu, na prowincji, w zimową noc na świat przychodzi dziecko. Ale dziewczynka ma szyję ciasno owiniętą pępowiną i po kilku minutach umiera..
A co by było, gdyby umiejętnie udzielono jej pomocy w pierwszych sekundach życia?
Więc znowu listopad 1910 roku. Na angielskiej prowincji, w środku zimy na świat przychodzi dziewczynka ciasno owinięta pępowiną, ale lekarz, który zjawia się dosłownie w ostatniej chwili, umiejętnie odbiera poród, dziecko żyje, dostaje na imię Ursula.
To ona jest główną bohaterką tej niezwykłej książki toczącej się w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Poprzez jej losy poznajemy historię Europy i jej dwie wielkie wojny, bo Ursula jest albo bezpośrednim albo obserwującym świadkiem historycznych wydarzeń. Na dodatek w zależności od tego jak zdecyduje przypadek, czy los, te zdarzenia mogą potoczyć się w różny sposób. Nawrót do konkretnej historii następuje czasem kilkakrotnie, czas jest przez autorkę wstrzymywany, wracany, czasem prześcigany. Najbardziej dramatyczne doświadczenia mogą zniknąć, jeśli dać życiu szansę jeszcze raz. Niewinny pierwszy pocałunek może być początkiem wielkiej miłości albo wielkiej tragedii. To jak dalej potoczy się historia, zależeć może od zupełnie nieistotnego drobiazgu. Tak dzieje się w osobistym życiu każdego człowiek, tak jest również w globalnej historii świata.
Któż z nas nie chciałby co jakiś czas cofnąć swojego życia, wybrać inaczej, pójść tą drugą drogą, którą kiedyś porzucił, albo na którą się nie odważył. A gdyby tak tych szans i dróg było jeszcze więcej?
Jak mogłoby wyglądać takie życie możemy poczuć, czytając powieść Kate Atkinson. To książka o niezwykłej konstrukcji, wymagająca uważności i refleksu, napisana z rozmachem i wyobraźnią.
Kate Atkinson jest brytyjską pisarką, której debiutancka powieść „Za obrazami w muzeum” otrzymała Nagrodę Whitebread kategorii Książka Roku 1995. W 2011 roku z okazji urodzin Królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Członka Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury. Za powieść „Jej wszystkie życia” przyznano jej Costa Book Award w kategorii powieść i South Bank Sky Arts w kategorii literatura.