
Wanna z kolumnadą
Wydawnictwo Czarne 2013
A dlaczego ja wybrałam ją do programu właśnie dzisiaj? Bo mówimy dużo dzisiaj o patriotyzmie, o naszej historii. A przecież my tę historię też tworzymy. I coraz częściej rozglądamy się dookoła z przerażeniem dostrzegając, co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom. Filip Springer też się rozgląda, fotografuje i pisze.
Czego jest nadmiar?
Na przykład płotów, ekranów, reklam zewnętrznych, zamkniętych osiedli, pastelozy na blokowiskach. To o takiej przestrzeni pisze Springer. Pisze i ją fotografuje, a ten niezwykły reportaż my teraz mamy do czytania i oglądania. I na pewno do przemyślenia, czy bierzemy udział w zaśmiecaniu polskiej przestrzeni.
Filip Springer ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.
Jego książka reporterska "Miedzianka. Historia znikania" (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.
W 2012 roku ukazała się jego druga książka "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", a w 2013 "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach".